Trzy punkty zbiegu znajdujące się na zdjęciu oznaczone są sześcioma liniami kontrolnymi.
Linie kontrolne i punkt odniesienia umożliwiają dokładne zdefiniowanie orientacji i pozycji zdjęcia.
Element |
Funkcja |
Zielone i czerwone linie kontrolne |
Zielone i czerwone linie określają lokalizację odpowiednie lewego i prawego punktu zbiegu. |
Niebieskie linie kontrolne |
Niebieskie linie określają lokalizację pionowego punktu zbiegu. |
Zwymiarowana linia |
Zwymiarowana linia to linia kontrolna wskazująca znana długość znajdującą się na zdjęciu. Tę linię należy poprowadzić wzdłuż obiektu znajdującego się na zdjęciu, którego długość jest znana użytkownikowi. Linia ta powinna znajdować się na płaszczyźnie pionowej oznaczonej zieloną lub czerwoną osią odniesienia dla wkomponowania kamery. Linia kontrolna pełniąca rolę zwymiarowanej linii oznaczona jest dużym znacznikiem i podaną długością. |
Punkt odniesienia |
Punkt odniesienia określa lokalizację wstawienia odniesienia dla fotointegracji modelu na zdjęciu. Punkt odniesienia oznaczony jest za pomocą okręgu z celownikiem w tym samym kolorze co zwymiarowana linia. Zwróć uwagę na to, aby wstawić punkt odniesienia (oraz odniesienie dla fotointegracji modelu) na pionowej płaszczyźnie zdefiniowanej przez zwymiarowaną linię. |
Linia horyzontu |
Czarna linia to obliczona linia horyzontu. |
Zwymiarowana linia odnosi się do długości znajdującej się na zdjęciu, której wartość znana jest użytkownikowi.
Wykonaj następujące czynności w celu zdefiniowania zwymiarowanej linii i jej długości:
1. Na rysunku zaznacz samą fotointegrację modelu, a następnie kliknij Widok > Dopasuj wielkość > Dopasuj wielkość obiektu, tak aby zdjęcie wypełniło całe ujęcie widoku.
2. Ustaw linie kontrolne w taki sposób, aby program był w stanie na tej podstawie ustalić orientację odniesienia dla fotointegracji modelu.
● Zielone linie skierowane są w stronę lewego punktu zbiegu (zielona oś odniesienia dla fotointegracji modelu).
● Czerwone linie skierowane są w stronę prawego punktu zbiegu (czerwona oś odniesienia dla fotointegracji modelu).
● Niebieskie linie skierowane są w stronę pionowego punktu zbiegu. Umieść je na dowolnym pionowym elemencie na zdjęciu.
3. W palecie Info wybierz żądaną zwymiarowaną linię z listy rozwijanej. Zdefiniuj długość zwymiarowanej linii w polu Długość linii.
4. Zdefiniuj punkt odniesienia; w ten sposób określisz lokalizację odniesienia dla fotointegracji modelu.
Początkowo fotointegracja modelu pokazana jest jako sześć linii kontrolnych i punkt odniesienia.
Punkt odniesienia przedstawiony jest jako okrąg z krzyżykiem. Znajduje się w tym samym miejscu na zdjęciu co odniesienie dla fotointegracji modelu.
Przed dostosowaniem linii kontrolnych i punktu odniesienia wyłącz wszystkie więzy w Palecie kontrolnej. Możesz dzięki temu z łatwością przesuwać oznaczenia, unikając niezamierzonego snapowania do obiektów w modelu.
Linie kontrolne posiadają punkty kontrolne, które pozwalają na dostosowanie ich położenia. Przesuń linie kontrolne w taki sposób, aby zielone linie były skierowane w stronę lewego punktu zbiegu, czerwone w stronę prawego, a niebieskie w stronę pionowego. Gdy linie kontrolne zostaną już umieszczone mniej więcej w odpowiednich miejscach, można je przybliżyć, aby dokładnie zdefiniować ich położenie w widoku szczegółowym.
Staraj się umieścić linie tego samego koloru jak najdalej od siebie. Im bliżej siebie się znajdują, im bardziej są do siebie równoległe, tym trudniej określić dokładne położenie punktu zbiegu.
Jeśli położenie dwóch linii o tym samym kolorze jest prawie równoległe, są one bardziej podatne na zmiany. Nawet niewielka zmiana kąta pomiędzy liniami może spowodować znaczne przemieszczenie punktu zbiegu tych linii. W takim przypadku przydatnym środkiem pomocniczym jest opcja podglądu (zob. Obiekt podglądu) Jeśli nie uda się odpowiednio umiejscowić obiektu podglądu, spróbuj powiększyć model, a następnie dostosuj widok.
Na ilustracji powyżej widać, że czerwone linie nie są idealnie dostosowane, a mimo to widok podglądu jest akceptowalny.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~