Importowanie obrazów

Importowanie obrazu

Polecenie

Lokalizacja

Importuj obraz

Plik > Importuj

Polecenie Importuj obraz umożliwia import plików obrazu do Vectorworks, np. logo lub szkiców. W wersjach branżowych Vectorworks można ponadto utworzyć korelację z oryginalnym plikiem graficznym. Dzięki temu zaimportowany obraz zostanie zaktualizowany za każdym razem, gdy do pliku źródłowego wprowadzone zostaną zmiany.

Poniższa lista zawiera domyślnie obsługiwane formaty plików.

Formaty pliku

Mac OS

Windows

BMP

X

X

ECW

X

X

GIF

X

X

ICNS

X

 

ICO

X

X

JPEG

X

X

JPEG2000

X

X

MacPaint

X

 

OpenEXR

X

 

PBM

X

 

PNG

X

X

Photoshop (.psd)

X

 

Radiance HDR

X

 

SGI

X

 

TGA

X

 

TIFF

X

X

WMPhoto

 

X

XBitmap

X

 

Podczas importu do Vectorworks pliki graficzne są zawsze kompresowane do formatu JPEG lub PNG, bez względu na importowany format.

Aby zaimportować obraz:

1.      Zaznacz polecenie, a następnie wybierz plik obrazu, który chcesz zaimportować.

Jeżeli jesteś posiadaczem wersji branżowej Vectorworks, pliki możesz także importować, przeciągając je do otwartego pliku Vectorworks.

Pojawi się okno dialogowe Importuj obraz.

2.      Za pomocą pierwszego parametru określ typ importu.

3.      W informacjach o pliku wyświetlane są informacje dotyczące pliku graficznego, w tym: nazwa i typ pliku, metoda kompresji, wymiary oraz rozmiar pliku przed kompresją. Kliknij przycisk Edytuj atrybuty, aby w razie potrzeby dostosować atrybuty zaimportowanego obrazu.

Na ekranie wyświetlone zostanie okno dialogowe Atrybuty obrazu. To samo okno dialogowe można otworzyć w Menedżerze zasobów już po utworzeniu obrazu będącego zasobem. W tym celu zaznacz obraz na rysunku i kliknij przycisk Atrybuty obrazu w palecie Info. LUB: Kliknij prawym przyciskiem myszy obraz i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj atrybuty obrazu.

Podgląd obrazu wyświetlany jest po lewej stronie, natomiast atrybuty obrazu po prawej stronie. Podgląd jest aktualizowany w czasie rzeczywistym na podstawie zmian wprowadzanych do parametrów.

Wszelkie zmiany atrybutów obrazu zostaną teraz zastosowane.

4.      Kliknij przycisk Efekty graficzne, aby otworzyć okno dialogowe „Efekty graficzne”. Określ, które Efekty graficzne mają zostać zastosowane do zaimportowanego obrazu i kliknij OK.

5.      Dostępne są dwie metody kompresji. W zależności od obrazu jedna z metod będzie bardziej stosowna. Domyślnie zaznaczana jest metoda kompresji pozwalająca jak najbardziej zredukować rozmiar pliku. Postaraj się znaleźć równowagę między kompresją a stopniem uszczegółowienia obrazu. Dla każdego typu kompresji wyświetlany jest docelowy rozmiar pliku w celu ułatwienia wyboru stosownej metody kompresji. Wybrana w tym miejscu metoda kompresji jest nadrzędna, a tym samym powoduje nadpisanie ustawień zdefiniowanych w oknie dialogowym Atrybuty obrazu.

Jeśli w wyniku zastosowania wybranych opcji rozmiar pliku przekroczy rozmiar nieskompresowanego pliku, obraz zostanie zaimportowany bez kompresji.

Metoda kompresji

Opis

JPEG

Format ten pozwala na wysoki stopień kompresji, dzięki czemu można uzyskać najmniejszy rozmiar pliku Vectorworks. Widok będzie mniej szczegółowy. Kompresja do formatu JPEG jest najbardziej przydatna w przypadku zdjęć.

PNG

Format ten pozwala na umiarkowany stopień kompresji, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich szczegółów obrazu.

Importuj w trybie czarno-białym

Zaznacz opcję Importuj w trybie czarno-białym, aby zaimportować plik jako czarno-biały obraz 1-bitowy w formacie PNG. Jeżeli w związku z zaznaczonymi ustawieniami rozmiar pliku uzyskanego w wyniku kompresji przekroczy rozmiar oryginalnego pliku, kompresja nie zostanie przeprowadzona.

Importuj kanał Alfa

Zaznacz tę opcję, aby zachować przezroczystość w przypadku obrazów w formacie PNG i gdy plik źródłowy posiada kanał Alfa. Użytkownicy systemu Windows powinni włączyć w Preferencjach Vectorworks opcję GDI+.

6.      W wersjach branżowych Vectorworks możliwe jest utworzenie korelacji ze źródłowym obrazem za pomocą opcji dostępnych w poniższej tabeli. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Grupy robocze i korelacje. Dostosuj ustawienia korelacji dla zaimportowanego obrazu według opisu w poniższej tabeli.

Jeśli posiadasz wersję branżową Vectorworks, a obraz posiada georeferencje, pojawi się komunikat, że obraz został przekształcony zgodnie z przynależnym plikiem World. Aby uzyskać więcej informacji, zob.: Importowanie obrazów zawierających georeferencje.

Zaimportowane obrazy to obiekty płaskie, które można przypisać do powierzchni 3D. Można je skalowywać, obracać i przycinać. Aby uzyskać więcej informacji, zob. Kadrowanie zaimportowanych obrazów.

W przypadku zaimportowanego obrazu użycie narzędzi Przytnij, Pochyl ani Gumka nie jest możliwe.

Obrazy, które zostały zaimportowane do pliku, ale nie zostały skonwertowane do formatu JPEG, można skompresować za pomocą polecenia Zastosuj kompresję obrazów. Zob. Kompresowanie obrazów.

Jeśli w palecie Info klikniesz przycisk Usuń obiekty spoza kadrowania w celu dostosowania zaimportowanego obrazu, korelacja zostanie przerwana.

Obrazy z kanałem Alfa będą miały przezroczyste tło, jeśli wypełnienie w palecie Atrybuty zdefiniowano za pomocą opcji „Brak”. Dzięki temu łatwiej wkomponują się w rysunek. Obecność kanału Alfa można sprawdzić przed zaimportowaniem obrazu w oknie dialogowym Importuj obraz, w sekcji Informacje o obrazie, opcja Format pliku. Po zaimportowaniu obrazu informację tę można odczytać w opcji Obraz w palecie Info zaznaczonego obrazu. Jeśli plik źródłowy z kanałem Alfa został zaimportowany bez kanału Alfa, jedynym sposobem, aby go przywrócić, jest ponowny import obrazu z zaznaczeniem opcji Importu kanał Alfa.

Skorelowany obraz można otworzyć za pomocą domyślnej aplikacji przypisanej do tego typu plików. Aby otworzyć skorelowany plik, zastosuj jedną z poniższych metod:

        Kliknij prawym przyciskiem myszy skorelowany obraz w ujęciu widoku i wybierz z menu kontekstowego polecenie Otwórz.

        Kliknij prawym przyciskiem myszy skorelowany obraz w palecie Nawigacja i wybierz z menu kontekstowego polecenie Otwórz.

        Zaznacz skorelowany obraz w palecie Nawigacja i wybierz z menu palety polecenie Otwórz.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Importowanie odręcznych szkiców

Kadrowanie zaimportowanych obrazów

Kompresowanie obrazów

Wektoryzowanie map bitowych