Zagadnienie: Wtyczki skryptowe

Skrypty można tworzyć, zapisywać i wykonywać w danym pliku Vectorworks za pomocą Menedżera zasobów (zob. Tworzenie i edycja skryptów i folderów skryptów). Wtyczki utworzone za pomocą skryptów można z kolei udostępniać w dowolnych plikach Vectorworks. Dostępne są trzy rodzaje wtyczek: polecenia menu (.vsm), narzędzia (.vst) i obiekty (.vso). Umożliwiają one włączenie skryptów do środowiska roboczego w formie poleceń menu, narzędzi lub obiektów w zasobach bibliotecznych.

Obiekty parametryczne utworzone na bazie skryptów są elementami niestandardowymi, umożliwiając usprawnienie procesu projektowego/kreślarskiego. Wtyczki obsługują standardowe funkcje stosowane w Vectorworks, takie jak: snapowanie, nadawanie klas i zaawansowaną edycję obiektów. Tym samym zyskują ten sam status co wbudowane typy obiektów Vectorworks.

Wtyczki skryptowe zapewniają lepszą przenośność skryptów, niezależnie od używanego systemu operacyjnego, tak więc można je swobodnie przenosić pomiędzy wersjami Vectorworks w systemie Windows i Mac. Istnieje możliwość wymiany rysunków zawierających obiekty wtyczek pomiędzy użytkownikami programu z różnych krajów. Wtyczki można zlokalizować, tłumacząc wyświetlone nazwy i ciągi znaków.

Jak działają wtyczki?

Wtyczki zapisywane są jako pliki. Stanowią kombinację kodu skryptu z „opakowaniem” wtyczkowym oraz zaszyfrowanym nagłówkiem, który definiuje atrybuty i właściwości wtyczki. Kategoria wtyczki, właściwości definiujące sposób jej uruchamiania i inne dane, które są potrzebne do prawidłowego działania wtyczki w Vectorworks, zawarte są w nagłówku.

Typy wtyczek

Ważną cechą wtyczek jest ich elastyczna integracja z Vectorworks. Polecenia, narzędzia i obiekty należące do wtyczek działają w identyczny sposób jak inne polecenia, narzędzia lub obiekty, będące integralną częścią Vectorworks. Tak jak w przypadku wbudowanych poleceń, polecenia należące do wtyczek można ustawić w taki sposób, aby wyświetlały się tylko po spełnieniu określonych warunków, takich jak widok 2D/3D lub określone zaznaczenie. Po wybraniu polecenia lub narzędzia, skrypt wraz ze wszystkimi danymi przynależnymi do wtyczki zostanie załadowany do pamięci, a następnie wykonany. Vectorworks wykorzystuje dane z wtyczki, czynności użytkowników (takie jak snapowanie) i środowisko dokumentu, aby wykonać polecenie lub zastosować narzędzie. Również w przypadku zaszyfrowanych narzędzi można korzystać z Inteligentnego kursora i innych funkcji oferowanych w Vectorworks.

Wtyczki posiadają właściwości zarówno narzędzi, jak i symboli. Można je dodać do palety narzędzi i wtedy będą spełniać funkcję narzędzi, ale jednocześnie przy ich pomocy będzie można wstawiać obiekty do dokumentu w podobny sposób jak w przypadku symboli. Obiekty wywoływane są również przez konkretne czynności wykonywane w dokumencie. Wprowadzone obiekty można edytować za pomocą palety Info, w której znajdują się wartości definiujące ich właściwości. Także globalne zmiany w dokumencie mogą spowodować wykonanie skryptu. Parametry te sprawiają, że obiekty utworzone za pomocą wtyczek można wyświetlać w dokumencie na wiele różnych sposobów.

Wtyczek można również używać w kombinacji z Menedżerem zasobów, celem utworzenia wstępnie zdefiniowanych obiektów, które wymagają tylko minimalnej modyfikacji po ich wprowadzeniu do dokumentu. Tworzenie i dostęp do bibliotek zawierających obiekty o różnych konfiguracjach, utworzonych na podstawie jednego obiektu wtyczkowego, jest bardzo prosty za pośrednictwem Menedżera zasobów.

Obiekty parametryczne mogą powstać na bazie punktu, linii, prostokąta lub ścieżki. Poszczególne typy różnią się sposobem wstawienia i edytowania.

        Obiekt na podstawie punktu: Obiekt parametryczny na podstawie punktu wstawia się do rysunku pojedynczym kliknięciem, wyznaczającym jego położenie. Kolejnym kliknięciem wyznacza się kąt obrotu. Tego typu obiektów nie można edytować (skalować ani obracać) za pomocą kursora. Do ich edycji używa się palety Info.

        Obiekt na podstawie linii: Obiekt parametryczny na podstawie linii wstawia się do rysunku dwoma kliknięciami, wyznaczającymi długość i orientację linii. Tego typu obiekty można edytować (skalować lub obracać) za pomocą punktów kontrolnych na jednym z końców linii. Do ich edycji można także użyć palety Info.

        Obiekt na podstawie prostokąta: Obiekty parametryczne na podstawie prostokąta wstawia się do rysunku za pomocą trybu Wstaw przy użyciu linii osi (za pomocą trzech kolejnych kliknięć wyznacz położenie, długość i szerokość) lub za pomocą trybu Wstaw przy użyciu krawędzi (za pomocą trzech kolejnych kliknięć wyznacz wierzchołek, długość i szerokość). Tego typu obiektu można skalować za pomocą punktów kontrolnych lub w palecie Info.

        Obiekt na podstawie ścieżki: Obiekty parametryczne na podstawie ścieżki tworzy się za pomocą serii kliknięć, wyznaczających wierzchołki wzdłuż ścieżki. W zależności od ścieżki rozróżniamy dwa typy obiektów utworzonych na podstawie ścieżki. Obiekt utworzony przy użyciu ścieżki 2D wykorzystuje jako ścieżkę polilinię, natomiast obiekt utworzony przy użyciu ścieżki 3D - krzywą NURBS 3D. Tego typu obiekty można edytować bezpośrednio na rysunku za pomocą narzędzia Przekształć obiekt. Ewentualnie użyj polecenia Modyfikacja > Edytuj grupę lub skorzystaj z palety Info.

Lokalizacja wtyczki

Po uruchomieniu Vectorworks program wyszukuje wtyczki i zapisuje dane konieczne do ich aktywacji i zarządzania nimi. Program wyszukuje pliki między innymi w tym samym folderze, w którym znajduje się dana wtyczka.

Vectorworks wyszukuje wtyczki w następującej kolejności:

        w folderze użytkownika, w którym znajdują się wtyczki, w aliasach lub skrótach tego folderu

        w pliku Vectorworks z wtyczkami lub ich podfolderami

        w aliasach lub skrótach w folderze z wtyczkami, które odsyłają do lokalizacji poza hierarchią Vectorworks.

Lokalizacja folderu użytkownika zawierającego wtyczki jest zależna od systemu operacyjnego.

        Windows: C:\Użytkownik\<Username>\AppData\Roaming\Nemetschek\Vectorworks\2019\Plug-ins

        Mac OS: /Users/<Username>/Library/Application Support/Vectorworks/2019/Plug-Ins

Wtyczki zawsze zapisywane są w folderze użytkownika zawierającym wtyczki.

Po uruchomieniu Vectorworks lub wybranego środowiska roboczego, wtyczka będzie dostępna wyłącznie, jeśli znajduje się w folderze wtyczek, jednym z jego podfolderów, folderze użytkownika lub jednym z jego podfolderów lub folderze, do którego odsyła alias (Mac) lub skrót (Windows).

Jeśli dostępne są kopie wtyczki w więcej niż jednej lokalizacji, zostanie wykorzystana najwyższa instancja w hierarchii folderów.

Dowolność lokalizacji wtyczek stanowi zaletę w przypadku aktualizacji starszych wersji Vectorworks. Ze względu na fakt, że wtyczki mogą być zapisywane przez osoby trzecie w oddzielnym folderze, możesz w prosty sposób utworzyć do nich odsyłacz podczas instalacji aktualizacji. W takim przypadku wystarczy skopiować foldery z wtyczkami do folderów nowej wersji lub utworzyć alias lub skrót.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tworzenie wtyczek

Zagadnienie: Symbole Vectorworks