Ustawienia importu plików DXF/DWG i DWF

Procedury importowania plików DXF/DWG i DWF są niemal identyczne. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku importowania pliku DWF obiekty rysunkowe są najpierw konwertowane do formatu DXF/DWG, a dopiero później przekształcone w format Vectorworks (VWX). Dostosuj ustawienia importu tak, aby zapewnić jak największą spójność podczas importu pliku DXF/DWG lub DWF. Te same opcje importu zostaną wyświetlone zarówno w przypadku importowania pojedynczych plików, jak i podczas importu wsadowego (kilku plików jednocześnie).

Pierwsze okno dialogowe „Importuj pliki DXF/DWG” (lub „Importuj plik DWF”) zawiera podstawowe ustawienia. Jeśli wyniki importu nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące, ponownie wykonaj procedurę importu i kliknij przycisk Zaawansowane, aby otworzyć kolejne okno dialogowe zawierające dodatkowe opcje importu.

Opcje nie mające zastosowania do aktualnego pliku zostaną wygaszone i opatrzone stosownym komentarzem. Jeśli na przykład importowany plik nie zawiera punktów, opcje dotyczące Punktów zostaną wygaszone oraz opatrzone komentarzem o treści „Nie znaleziono żadnego punktu”.

Jeśli w pliku nie są używane rzeczywiste grubości linii, możesz na potrzeby importu przyporządkować kolory linii DXF/DWG do grubości linii Vectorworks (w oknie dialogowym Nadaj kolorom grubość linii).

Ponadto często używane ustawienia możesz zapisać w formie profilu, co przyspieszy i ułatwi import niestandardowy.

Podstawowe opcje importu

Okna dialogowe „Importuj pliki DXF/DWG” i „Importuj plik DWF” zawierają podstawowe ustawienia importu.

Zaawansowane opcje importu: Zapisane ustawienia

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Lokalizacja

Zależnie od współrzędnych zawartych w importowanym pliku, obiekty mogą być znacznie oddalone od wewnętrznego środka układu współrzędnych, co może powodować problemy podczas renderowania OpenGL i z dokładnością obliczeń, w wyniku różnic w zaokrągleniach. Zaleca się, aby najpierw wyśrodkować importowany rysunek względem wewnętrznego środka układu współrzędnych, a następnie dostosować kolejno importowane pliki do pierwszego pliku. Generalnie wewnętrzny środek układu współrzędnych pokrywa się ze środkiem strony, tak aby podczas importu obiekty były wyśrodkowane również względem środka strony.

Czasem rysunki zapisane w formacie DXF/DWG lub DWF dzielone są na fragmenty i zapisywane w osobnych plikach. Jest to porównywalne do podziału mapy miasta na poszczególne dzielnice. W przypadku importu osobnych plików w formie pojedynczego pliku, należy wzajemnie dostosować do siebie współrzędne z poszczególnych plików i ujednolicić skalę. Zalecaną metodą pracy jest importowanie plików z zastosowaniem opcji Wyśrodkuj pierwszy importowany plik a pozostałe wyrównaj względem niego (zalecane), dostępnej w karcie Lokalizacja.

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Konwersja

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Klasy/Warstwy

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Atrybuty

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Bloki

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Obiekty

Zaawansowane opcje importu: Kategoria Wyczyść

ArchLand.pngZaawansowane opcje importu: Kategoria GIS

Gdy w oknie „Importuj jako plik DXF/DWG” zaznaczysz opcję Ten plik zawiera geometrię z nadanymi georeferencjami, kategoria GIS zostanie dodana do ustawień zaawansowanych. Uwaga! Ta opcja jest dostępna jedynie w przypadku pojedynczego pliku. Import wsadowy nie jest obsługiwany.

Zaawansowane ustawienia georeferencji gwarantują, że podczas importu geometrii zostanie wykorzystany wybrany układ współrzędnych. Ten sam układ współrzędnych zostanie też nadany warstwie.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Importowanie pojedynczego pliku DXF/DWG lub DWF

Importowanie plików DXF/DWG i DWF