Polecenie |
Lokalizacja |
● Narzędzia > Ustawienia ● Menu Paska preferencji |
Preferencje zdefiniowane w tym oknie dialogowym mają zastosowanie do wszystkich otwieranych dokumentów Vectorworks.
Aby zmienić preferencje Vectorworks:
1. Zaznacz polecenie.
Zostanie wyświetlone okno dialogowe Preferencje Vectorworks.
2. Zdefiniuj parametry w każdej z zakładek dostępnych w tym oknie dialogowym.
W tej zakładce można zdefiniować ustawienia dotyczące trybów rysowania.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
Opcje tej zakładki definiują widok obiektów na ekranie.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
W tej zakładce można m.in. utworzyć dziennik (log), w którym będą rejestrowane najpoważniejsze błędy oraz przypisać niektórym funkcjom sygnał dźwiękowy.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
W tej zakładce można zdefiniować funkcje 3D programu.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
|
Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia wideo na ten temat (wymagane połączenie z Internetem). |
W tej zakładce można zdefiniować ustawienia automatycznego zapisywania.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
|
Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia wideo na ten temat (wymagane połączenie z Internetem). |
W tej zakładce można zdefiniować ustawienia kursora oraz ramki snapowania, jak również widok zaznaczenia. Aby uzyskać więcej informacji na temat snapowania, zob. Precyzyjne rysowanie przy pomocy snapowania. Aby uzyskać więcej informacji na temat zaznaczania, zob. Wskaźniki zaznaczenia i zaznaczenia wstępnego.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
|
Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia wideo na ten temat (wymagane połączenie z Internetem). |
Polecenie |
Lokalizacja |
Preferencje Vectorworks |
● Narzędzia > Ustawienia ● Menu Paska preferencji |
W tym oknie dialogowym można zmienić opcje graficzne elementów interfejsu, takich jak aktywne punkty snapowania, ramka snapowania, podświetlenie, teksty podpowiedzi itd. W zależności od zaznaczonego elementu użytkownik ma do wyboru różne edytowalne opcje.
Aby dostosować ustawienia elementów graficznych:
1. Select the command. W oknie dialogowym Preferencje Vectorworks kliknij zakładkę Zaznaczenie, a następnie przycisk Opcje graficzne.
LUB: Zaznacz Narzędzia > Ustawienia inteligentnego kursora. Następnie w zakładce Ogólne w oknie dialogowym Ustawienia Inteligentna kursora kliknij Opcje graficzne.
Na ekranie wyświetli się okno dialogowe Opcje graficzne.
2. Otwórz zakładkę Domyślne tło lub Czarne tło, w zależności od tego, czy w zakładce Widok w Preferencjach Vectorworks zaznaczyłeś opcję Czarne tło (zob. Preferencje Vectorworks: zakładka Widok). Obie zakładki zawierają te same elementy, a jedyna różnica polega na tym, że w przypadku czarnego tła nie możliwości definiowania koloru tła.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
3. W razie potrzeby kliknij nagłówek kolumny, aby posortować zawartość listy alfabetycznie według nazwy elementów interfejsu. Zaznacz element, który chcesz zmienić, a następnie zdefiniuj parametry, które ukażą się po prawej stronie listy elementów. W zależności od zaznaczonego elementu użytkownik ma do wyboru różne edytowalne opcje.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
Kliknij zakładkę Foldery użytkownika, aby zmienić lokalizację swojego folderu użytkownika oraz oznaczyć foldery grupy roboczej w celu udostępniania treści innym użytkownikom.
Folder ten zawiera pliki Vectorworks, utworzone i używane przez użytkownika. Ponieważ folder użytkownika znajduje się poza folderem instalacyjnym programu, dane i preferencje użytkownika pozostaną nienaruszone po zaktualizowaniu Vectorworks.
W tym folderze zostaną automatycznie utworzone następujące podfoldery: Biblioteki, Plant Database (wymagana wersja Vectorworks Landmark), Plug-ins Renderworks, Settings, VWHelp oraz Workspaces. Ponadto w tym folderze umieszczane będą następujące modyfikacje użytkownika wprowadzone do Vectorworks:
● Preferencje Vectorworks
● Nowe i zmienione środowiska robocze
● Pliki dziennika
● Ulubione z Menedżera zasobów
● Ustawienia inteligentnego kursora
● Zapisane ustawienia importu i eksportu dla plików DXF/DWG
● Zapisane ustawienia narzędzi Pipeta oraz Zaznacz podobne
● Ustawienia niektórych wtyczek, takich jak narzędzia Schody czy Strefa.
● Pozycje okien dialogowych i palet
Dodatkowo można również ręcznie przenieść własne pliki do podfolderu Biblioteki, mieszczącego się w Folderze użytkownika. Daje to pewność, że zasoby takie jak symbole i kreskowania zostaną wyświetlone w Menedżerze zasobów i Próbniku zasobów oraz będą dostępne jako standardowe opcje do wyboru w oknach dialogowych i pozostałych paletach. Aby uzyskać więcej informacji, zob. Tworzenie bibliotek użytkowników i grup roboczych.
Vectorworks automatycznie utworzy folder użytkownika w folderze programu w następującej lokalizacji:
● Mac: /Users/<nazwa użytkownika>/Biblioteki/Application Support/Vectorworks/2019
● Windows: \C:\Users\<nazwa użytkownika>\AppData\Roaming\Nemetschek\Vectorworks\2019
Zarówno w systemie Mac, jak i Windows dane AppData są ukryte. Aby wyświetlić folder użytkownika, należy włączyć w swoich ustawieniach systemowych wyświetlanie ukrytych plików i folderów. Innym rozwiązaniem jest utworzenie folderu użytkownika w dogodniejszej lokalizacji.
Aby przenieś istniejący folder użytkownika zapisany we własnej lokalizacji do nowej wersji Vectorworks, nie należy zmieniać preferencji Vectorworks bezpośrednio, w sposób opisany w niniejszym zagadnieniu. Zamiast tego należy skorzystać z Menedżera migracji (zob. Menedżer migracji), aby nakierować program Vectorworks na zmienioną lokalizację folderu użytkownika.
Aby zmienić lokalizację Folderu użytkownika:
1. W zakładce Foldery użytkownika kliknij przycisk Przeglądaj.
2. W kolejnym oknie zostaniesz zapytany, czy chcesz kontynuować. Kliknij przycisk Tak.
3. W tak otwartym oknie dialogowym przejdź do lokalizacji, w której chcesz utworzyć nowy folder (np. w Dokumentach). Utwórz tutaj nowy folder i wprowadź wybraną nazwę. Następnie zaznacz utworzony przed chwilą folder.
4. Na ekranie otworzy się nowe okno dialogowe. Kliknij Tak, aby skopiować istniejące dane użytkownika do nowej lokalizacji lub kliknij Nie, aby użyć ustawień domyślnych (istniejące dane użytkownika nie zostaną pobrane).
5. Jeżeli skopiujesz dane do nowej lokalizacji, a wybrany folder docelowy zawiera już plik o tej samej nazwie co plik w folderze źródłowym, otrzymasz komunikat, że plik w folderze docelowym zostanie nadpisany. Aby kontynuować, kliknij Tak.
6. Jeśli otwarte pliki nie zostały jeszcze zapisane, na ekranie pojawi się odpowiedni komunikat. Aby kontynuować, kliknij Tak.
7. Vectorworks skopiuje pliki do nowej lokalizacji, a następnie wyłączy się automatycznie.
8. Uruchom Vectorworks.
Jeśli używasz wersji branżowej Vectorworks, możesz także korzystać z samodzielnie utworzonych plików udostępnianych w folderach grupy roboczej. Aby udostępnić grupie roboczej zawartość niestandardową, utwórz folder grupy roboczej we współdzielonej lokalizacji, dostępnej za pośrednictwem lokalnej sieci lub usług przechowywania danych w chmurze takich jak Dropbox.
Kliknij, aby pokazać/ukryć pola.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~