DesignSeries00015.pngImportowanie plików IFC

Polecenie

Lokalizacja

Importuj IFC

Plik > Importuj

Projekty IFC można importować do plików Vectorworks, nawet jeśli zawierają wiele budynków lub rozbudowane zestawy danych. Jednostki importowanego pliku określane są w pliku Vectorworks. Arkusze prezentacji lub warstwy CAD z zaimportowanego pliku IFC przypisywane są do odpowiednich klas w Vectorworks. Każda kondygnacja IFC jest automatycznie przypisywana do własnej warstwy projektowej.

Podczas importu kondygnacje i elementy występujące w pliku IFC można filtrować, aby usunąć niepotrzebne obiekty. Odfiltrowanie zbędnych obiektów może znacznie zmniejszyć rozmiar pliku, co z kolei przyspieszy proces importu oraz zwiększy efektywność przyszłej współpracy.

Możesz także utworzyć korelację ze źródłowym plikiem IFC. Jest to zalecane, jeżeli w oryginalnym pliku mogą pojawić się zmiany, które miałyby zostać uwzględnione także w pliku docelowym. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, zob. Korelacje IFC.

Aby zaimportować plik IFC:

1.      Zaznacz polecenie.

LUB: Kliknij plik, który chcesz zaimportować, i przeciągnij go do otwartego pliku Vectorworks.

2.      Zaznacz wybrany plik w formacie .ifc, .ifczip, .ifcxml i kliknij OK.

Na ekranie pojawi się okno dialogowe „Wybierz kondygnacje i elementy IFC”.

3.      W górnej części okna dialogowego zaznacz kondygnacje i elementy, które mają zostać zaimportowane. Domyślnie importowane są wszystkie kondygnacje i elementy IFC. Jeśli chcesz zastosować filtr, zaznacz, czy filtrowanie ma odbywać się według Kondygnacji czy Elementów.

Jeśli filtrowanie ma odbywać się według Kondygnacji, wyświetlona zostanie lista wszystkich kondygnacji IFC dostępnych w dokumencie. Znaki wyboru (fajki) w kolumnie po lewej stronie wskazują, które kondygnacje zostaną zaimportowane. Aby wykluczyć z importu wybraną(-e) kondygnację(-e) wraz z przynależącymi do niej(nich) elementami, zaznacz kondygnację(-e), a następnie odznacz znak wyboru widniejący w kolumnie po lewej stronie.

Aby wykluczyć z importu tylko określone elementy znajdujące się w określonych kondygnacjach, kliknij strzałkę po lewej stronie kondygnacji, aby wyświetlić listę elementów IFC skojarzonych z tą kondygnacją. Następnie zaznacz element(-y), który(-e) chcesz pominąć, a następnie kliknij go(je) w celu usunięcia znaku wyboru (fajki). Odznaczone elementy zostaną pominięte tylko w tej kondygnacji.

Przy kondygnacjach zawierających zarówno zaznaczone, jak i odznaczone elementy, które nie zostaną zaimportowane, zamiast znaku wyboru (fajki) pojawi się myślnik.

IFC_Import_Stories.png 

Jeśli zdecydujesz się filtrować zawartość według Elementów, wówczas wyświetlona zostanie lista wszystkich typów obiektów IFC występujących w dokumencie. Dokładna liczba elementów danego typu wyświetlana jest w nawiasach, po prawej stronie typu obiektu. Znak wyboru (fajka) po lewej stronie danego elementu oznacza, że wszystkie elementy tego typu zostaną zaimportowane. Zaznacz element(-y), który(-e) mają zostać pominięte, i kliknij, aby usunąć znak wyboru. Odznaczone elementy nie zostaną zaimportowane w żadnej z kondygnacji.

IFC_Import_Elements.png 

Jeśli odznaczysz niektóre elementy z listy elementów, a następnie powrócisz do listy kondygnacji, wówczas kondygnacje zawierające odznaczone elementy zostaną wyświetlone z myślnikiem zamiast znakiem wyboru (fajki). Oznacza to, że niektóre z elementów w tej kondygnacji nie zostaną zaimportowane.

4.      W dolnej części okna dialogowego znajdują się różne opcje dotyczące korelacji.

Korelacje IFC

Zamiast bezpośrednio importować obiekty można także utworzyć korelację z plikiem IFC. Ta metoda umożliwia sprawną aktualizację zaimportowanych obiektów w przypadku modyfikacji oryginalnego pliku oraz zapobiega tworzeniu dodatkowych klas, warstw i zasobów.

Utwórz korelację podczas importu lub nową korelację w oknie dialogowym „Organizacja”. Domyślnie plik IFC importowany jest jako skorelowany obiekt IFC, który w praktyce jest oknem widoku w warstwie projektowej, umieszczonym na jednej warstwie. Opcjonalnie wybierz opcję Wyświetlaj korelacje jako: Warstwy w oknie dialogowym „Organizacja”, aby zamiast tego zaimportować każdą kondygnację jako skorelowaną warstwę projektową.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tworzenia i używania korelacji, zob. Grupy robocze i korelacje.

Jeśli korelacja została zaimportowana jako okno widoku w warstwie projektowej, okno widoku można modyfikować w następujący sposób (zob. także Edycja okien widoku):

        Edytuj klasy i warstwy widoczne w oknie widoku bezpośrednio w palecie Info.

        Kliknij okno widoku prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie Edytuj kadrowanie, aby edytować kadrowanie okna widoku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Współdziałanie formatu IFC

Przypisywanie danych IFC do obiektów

Eksport modeli IFC

Upraszczanie obiektów siatkowych