Wersje branżowe Vectorworks obsługują technologię Building Information Model (w skrócie BIM - polegającą na modelowaniu informacji o budynku), wykorzystując do tego specyfikacje danych oraz formaty plików Industry Foundation Classes (w skrócie IFC). Aktualnie Vectorworks obsługuje wersie 2x2, 2x3 i 4. Ponadto posiada certyfikację buildingSMART International w zakresie eksportowania modeli na podstawie definicji widoku modelu IFC2x3 Coordination View 2.0 - Architecture, jak również importowania każdego modelu IFC2x3 Coordination View 2.0.
IFC to interoperacyjny standard plików przeznaczony do danych budowlanych, stworzony i opracowywany przez organizację buildingSMART International, który to format umożliwia wymianę informacji na każdym etapie procesu architektonicznego, począwszy od projektu, analizy, przez specyfikację i produkcję, aż po budowę i odbiór.
Chociaż możliwości zastosowania danych IFC są nadal w fazie rozwoju, obiekty i modele oparte na danych IFC już teraz stały się użytecznym elementem procesu projektowego. Przykładowe zastosowanie danych IFC:
● projekty wymagające międzybranżowej współpracy, w których architekt eksportuje model architektoniczny i przekazuje go inżynierowi budownictwa w celu wykonania analizy i dalszego opracowania, a następnie importuje uzyskany w tym procesie model budowlany w formacie IFC do celów koordynacyjnych;
● symulacja i analiza energetyczna przegród budowlanych i instalacji;
● automatyczna weryfikacja wymaganych norm;
● program funkcjonalny oraz analiza strefowania budynku.
W idei IFC kluczową rolę odgrywają „obiekty semantyczne”. Podobnie jak obiekty parametryczne Vectorworks, obiekty IFC oferują znacznie więcej niż geometrię; każdy z nich ma ma przypisane konkretną funkcję w budynku, np. drzwi, ściana, okno lub poręcz.
Domyślne jednostki IFC i zestawy właściwości są automatycznie przypisywane do obiektów parametrycznych Vectorworks. Dodatkowo większość symboli w branżowych bibliotekach Vectorworks Architect, Vectorworks Landmark lub Vectorworks Designer wyposażonych jest w domyślne dane IFC.
Kliknij tutaj, aby pokazać/ukryć jednostki IFC.
Aby inne aplikacje poprawnie rozpoznały każdy obiekt w wyeksportowanym pliku IFC, należy dostosować niektóre z domyślnie dołączanych danych, a także wyposażyć w nie te obiekty, które ich nie posiadają, np. definicje symboli i obiekty parametryczne pochodzące z wtyczek zewnętrznych. Podczas konfigurowania projektu skorzystaj z polecenia Menedżer danych w celu ustalenia schematu mapowania, aby automatycznie dołączać odpowiednie pola IFC do określonych typów obiektów w momencie ich tworzenia oraz aby przyporządkowywać pozostałe dane (np. parametry Vectorworks lub pola rekordów) do pól IFC, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Na koniec przejdź do zakładki Dane w palecie Info (lub użyj polecenia Dane IFC), aby wprowadzić brakujące dane i ewentualne poprawki do poszczególnych obiektów.
Po zaimportowaniu pliku IFC do pliku Vectorworks obiekty typu IfcSpace zostaną przekształcone w ich odpowiedniki w Vectorworks, czyli Strefy. Pozostałe obiekty zostaną zaimportowane do Vectorworks jako obiekty parametryczne zwane „Jednostkami IFC”. Semantyczne definicje jednostki IFC, np. IfcColumn, IfcWall, IfcWindow, zostaną zachowane i będą widoczne w palecie Info. Podobnie jak grupa lub symbol, jednostka IFC może zawierać dowolny zbiór danych geometrycznych - zazwyczaj są to bryły podstawowe lub CSG. Inną wspólną cechą jednostek IFC i obiektów parametrycznych jest możliwość wstawienia ich w ścianę oraz przypisania im zestawów danych i właściwości. Te ujednolicone opcje importu w Vectorworks umożliwiają zaimportowanie każdego typu obiektu obsługiwanego w formacie IFC.
Aby uzyskać więcej informacji o obsłudze BIM i IFC w Vectorworks, wejdź na stronę Vectorworks website.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~