Planowanie budynków
Wersje branżowe Vectorworks umożliwiają strefowanie funkcjonalne i opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego budynku (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect) oraz schematycznych rzutów kondygnacji.
Narzędzie Strefa jest także dostępne w wersjach branżowych Vectorworks Landmark i Vectorworks Spotlight, jednak nie znajduje się w ich domyślnych środowiskach roboczych. Aby samodzielnie dodać to polecenie do środowisk roboczych w wersjach branżowych Vectorworks Landmark i Spotlight, zob. Tworzenie i edycja środowisk roboczych.
Poszczególne funkcje można wykorzystywać w różnych kombinacjach, w zależności od preferowanego stylu pracy:
● Rozpocznij proces projektowy od narysowania stref. Rozmieść je i dostosuj ich rozmiar w celu uzyskania schematycznego rzutu kondygnacji. Następnie automatycznie utwórz na ich podstawie ściany.
● Rozpocznij od modelu bryłowego, a następnie utwórz na jego podstawie ściany zewnętrzne.
● Najpierw utwórz ściany, a następnie automatycznie utwórz strefy, aby zdefiniować powierzchnie ograniczone ścianami.
● Wykorzystując strefowanie funkcjonalne, zaimportuj matrycę zależności otrzymaną od klienta, a następnie automatycznie utwórz schemat i diagram zależności. Rozmieść i przekształć obiekty widoczne na schemacie w celu uzyskania rzutu kondygnacji, a następnie automatycznie utwórz ściany na podstawie stref.
● Utwórz schematyczny projekt z użyciem polilinii zamiast stref, a następnie przekształć polilinie w strefy.
● Utwórz model z kondygnacjami (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect), a następnie skojarz wysokości netto/brutto stref z kondygnacjami.
Użyj narzędzia Strefa, aby utworzyć schematyczny rzut kondygnacji. Dodaj do stref informacje o sposobie ich wykończenia, aby zarządzać tymi danymi w raporcie. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, do stref można także przypisać dane IFC (w tym rozszerzone właściwości stref GSA). W wersji branżowej Vectorworks Architect wysokość netto i brutto strefy można skojarzyć z wyniesieniem kondygnacji. Dzięki temu zmiana wyniesienia kondygnacji zostanie automatycznie uwzględniona w kubaturze strefy. Wprowadzanie zmian do komponentów strefy, także tych powstałych w związku z interaktywną metodą pracy BIM lub modyfikacjami w zewnętrznych bazach danych, powoduje dezaktualizację danych na rysunku. Użyj polecenia Aktualizuj strefy, aby zaktualizować dane dotyczące stref użytych w projekcie (zob. Aktualizacja stref).
Nadając styl obiektu strefie, niektóre ustawienia można zastosować do wszystkich obiektów o tym samym stylu wstawionych do rysunku, a pozostałe definiować oddzielnie dla każdego wstawienia (zob. Zagadnienie: Style obiektów parametrycznych dla obiektów parametrycznych). Utworzony styl strefy będzie można wybrać w Selektorze zasobów z Paska trybów lub w oknie dialogowym Ustawienia strefy (zob. Ustawienia strefy).
Style stref mogą ułatwić proces planowania i projektowania. Na wczesnych etapach planowania styl może definiować tylko sposób użytkowania/klasyfikację i kolor strefy. Dodatkowe parametry, takie jak nazwa strefy, dane IFC i definicje ograniczeń powierzchni, można zdefiniować według stylu w miarę postępu projektu. Pozostałe parametry, takie jak rozmiar strefy, można z kolei zdefiniować według wystąpienia dla większej elastyczności. Już po utworzeniu stref style stref można wykorzystać do zarządzania wymogami w zakresie sposobów wykończenia stref oraz jako pomoc do oszacowania kosztów projektu. Udostępniając style stref współpracownikom, zapewnisz spójność projektów.
Strefy i ściany w Vectorworks wzajemnie na siebie oddziałują. Ściany można utworzyć zarówno na podstawie istniejących stref lub odwrotnie: jeśli ściany lub polilinie przedstawiające strefy istnieją już na rysunku - wykorzystać polecenia dostępne w Strefowaniu funkcjonalnym do utworzenia stref na podstawie tych ścian lub polilinii.
Podczas tworzenia i aktualizowania stref widoczność ścian może mieć wpływ na strefy, w zależności od sytuacji i wykonywanej czynności:
● Podczas tworzenia stref uwzględniane są tylko widoczne ściany;
● Podczas aktualizacji istniejących stref (za pomocą polecenia Aktualizuj strefy lub przycisku Aktualizuj w palecie Info) uwzględniane są tylko widoczne ściany;
● Podczas ponownego generowania istniejących stref, np. z powodu zmiany w metryczkach stref, dostosowania wysokości lub przesunięcia ścian, widoczność ścian nie ma wpływu na automatycznie powiązane strefy, ponieważ strefy zostały wcześniej skojarzone ze ścianami.
Aby uzyskać więcej informacji, zob.: Edycja obrysu stref.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~