Tworzenie komponentów 2D do definicji symboli i obiektów parametrycznych

Symbole i obiekty parametryczne w oknach widoku renderowanych w trybie „Nie pokazuj linii ukrytych” można wyświetlić przy użyciu komponentów 2D, zwiększając tym samym przejrzystość projektu. Zob. Zagadnienie: Zagadnienie: Komponenty 2D do definicji symboli i obiektów parametrycznych. W tym celu należy włączyć opcję Pokaż komponenty 2D; jeśli nie włączysz tej opcji w trakcie tworzenia okna widoku, możesz ją włączyć także później z poziomu palety Info. Jeśli w ogóle nie włączysz tej opcji, w oknie widoku wyświetlane będą tylko komponenty 3D.

Niektóre definicje symboli są od początku wyposażone w komponenty 2D. Jeśli jednak definicja symbolu nie zawiera komponentów 2D, użytkownik może je utworzyć samodzielnie. Podobnie jest w przypadku obiektów parametrycznych, które od razu mogą zawierać pewne komponenty 2D, jednak w zależności od obiektu, twórca obiektu parametrycznego może zezwolić użytkownikowi na modyfikację istniejących lub dodawanie nowych komponentów.

W niektórych przypadkach, np. w liniach wymiarowych, modyfikacja obiektu parametrycznego mogłaby naruszyć jego funkcjonalność. Obiekty roślinne nie podlegają tej procedurze, ponieważ używane są w inny sposób, tak jak style roślin.

Samodzielnie utworzone lub zmodyfikowane komponenty nie aktualizują się automatycznie, kiedy dokonasz zmian w obiekcie parametrycznym. W związku z tym należy te komponenty samodzielnie zaktualizować lub je usunąć (zob. Usuwanie komponentów niestandardowych 2D należących do obiektów parametrycznych). Automatyczna aktualizacja dotyczy bowiem wyłącznie komponentów domyślnych 2D.

Również w przypadku definicji symbolu konieczna jest aktualizacja komponentów 2D po każdej edycji geometrii 3D, ponieważ to gwarantuje spójność.

Aby utworzyć komponenty 2D do definicji symbolu lub obiektu parametrycznego:

1.      Jeśli tworzysz komponenty 2D do stylu obiektu parametrycznego lub wystąpienia obiektu parametrycznego, kliknij zasób lub obiekt prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Ustawienia obiektu parametrycznego lub Ustawienia stylu obiektu. Jeśli tworzysz komponenty 2D do definicji symbolu, przejdź od razu do kroku 4.

Na ekranie wyświetli się okno dialogowe „Ustawienia obiektu parametrycznego” lub „Ustawienia stylu obiektu”.

2.      Jeśli tworzysz komponenty do stylu obiektu parametrycznego, określ, czy parametry mają być definiowane Według stylu czy Według wystąpienia (zob. Zagadnienie: Style obiektów parametrycznych dla obiektów parametrycznych). Jeśli tworzysz komponenty do konkretnego egzemplarza obiektu parametrycznego, sprawdź ustawienia definiowane według stylu/według wystąpienia, aby dowiedzieć się, czy tworzenie komponentów w przypadku tego wystąpienia obiektu jest w ogóle możliwe. Należy jednak pamiętać, że zmiany w zakresie tych ustawień można wprowadzać tylko z poziomu okna dialogowego „Ustawienia stylu obiektu”.

3.      Kliknij OK.

4.      Postępuj zgodnie z jedną z następujących metod pracy:

        Aby edytować definicję symbolu lub styl obiektu parametrycznego, odszukaj odpowiedni zasób w Menedżerze zasobów, a następnie kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj komponenty 2D.

        Aby edytować wystąpienie obiektu parametrycznego istniejące na rysunku, kliknij odpowiedni obiekt prawym przyciskiem mysz, a następnie wybierz z menu kontekstowego polecenie Edytuj komponenty 2D.

Możesz także kliknąć wystąpienie symbolu prawym przyciskiem myszy bezpośrednio na rysunku; należy jednak pamiętać, że w tym wypadku edytujesz definicję symbolu. Nie ma możliwości edycji pojedynczego egzemplarza symbolu.

Obiekt zostanie wyświetlony w specjalnym oknie edycji (zob. Tryb edycji obiektu), natomiast płaszczyzna robocza zmieniona w płaszczyznę ekranową.

Podczas edycji komponentów definicji symboli i obiektów parametrycznych użytkownik otrzymuje do dyspozycji dodatkową paletę o nazwie „Edytuj komponenty” oraz poszerzone opcje w palecie Info.

2D_ComponentEditPalette.png 

5.      Wybierz komponent z listy rozwijanej Edytuj, dostępnej w palecie Edytuj komponenty.

W przypadku obiektów, w których dwie przeciwne strony stanowią swoje odbicie lustrzane, np. lewa i prawa strona miski ustępowej, nie ma potrzeby, aby tworzyć komponenty 2D dla obu widoków. Zaznacz opcję Dla pustych komponentów 2D użyj odbicia lustrzanego odwrotnej grafiki dostępną w oknie dialogowym „Utwórz symbol” lub „Ustawienia symbolu” (dostępną w przypadku definicji symboli, zob. Tworzenie definicji symbolu) albo w oknie dialogowym „Ustawienia stylu obiektu” lub „Ustawienia obiektu parametrycznego” (zob. krok 2).

6.      Zaznacz wybrany widok w opcji Pokaż inne oraz stopień szczegółowości w opcji Pokaż szczegóły, które mają za zadanie ułatwić użytkownikowi rysowanie.

7.      Zaznacz w menu kontekstowym polecenie Wygeneruj komponent 2D z komponentu 3D. W oknie dialogowym „Wygeneruj komponent 2D z komponentu 3D” zaznacz wybrany styl renderowania linii w komponentach 2D.

Komponenty 2D utworzone za pomocą tego polecenia są traktowane jak komponenty niestandardowe. Tego typu komponenty nie aktualizują się automatycznie, kiedy dokonasz zmian w obiekcie parametrycznym. W związku z tym należy te komponenty samodzielnie zaktualizować lub je usunąć (zob. Usuwanie komponentów niestandardowych 2D należących do obiektów parametrycznych).

Komponent 2D w danym widoku zostanie utworzony jako grupa i zostanie odpowiednio wyrównany do pozostałych komponentów. Możesz edytować grupę lub rozgrupować ją, aby uzyskać możliwość edycji poszczególnych komponentów.

Komponent 2D możesz także utworzyć za pomocą narzędzi i poleceń dostępnych w Vectorworks, rysując poszczególne linie i kształty na płaszczyźnie ekranowej. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wyrównywania komponentów 2D do komponentów 3D i pozostałych widoków komponentu, aby zapewnić prawidłowe wyświetlanie komponentów w oknie widoku.

8.      Wprowadź potrzebne zmiany do komponentu. Oprócz ogólnych możliwości edycji dostępnych dla każdego obiektu w Vectorworks, użytkownik może dostosować położenie komponentu lub wyświetlić go ze zróżnicowanym uszczegółowieniem, w zależności od potrzeb danej prezentacji.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Przepływ pracy: Zastosowanie komponentów 2D symboli i obiektów parametrycznych w oknach widoku

Przenoszenie komponentów 2D definicji symboli i obiektów parametrycznych

Różnicowanie stopnia szczegółowości w komponentach 2D i 3D definicji symboli i obiektów parametrycznych

Wyświetlanie komponentów 2D i 3D definicji symboli w tym samym oknie widoku