Rzut

Ustawienia rzutu określają sposób, w jaki geometriaobiektów 3D prezentuje się na ekranie 2D. Rzut to matematyczne przekształcenie trójwymiarowych obiektów do widoku dwuwymiarowego w taki sposób, aby użytkownik miał wrażenie, że ogląda obiekty trójwymiarowe.

Rzut perspektywiczny zmienia rozmiary obiektów w taki sposób, aby jedne z nich wydawały się bardziej oddalone od innych. Stosuje się go w przypadku, gdy istnieje konieczność przedstawienia obiektów w widoku rzeczywistym (przestrzennym). Obiekty znajdujące się w oddaleniu są mniejsze niż obiekty znajdujące się w pobliżu, tak jak jest w rzeczywistości. Równoległe linie (krawędzie) zbiegają się w tym samym punkcie. Do przedstawienia projektu w widoku perspektywicznym można zastosować rzut skadrowany lub nieskadrowany (zob. Przycięty i nieprzycięty obraz w perspektywie).

Oprócz standardowych rzutów 2D Vectorworks dysponuje również dziewięcioma rzutami 3D.

Aby zmienić rzut:

Zaznacz w menu Widok > Rzut, a następnie wybierz rzut.

Także Pasek widoku umożliwia dostęp do poleceń odnoszących się do rzutów. Kliknij pole Aktywne odwzorowanie i wybierz z listy rozwijanej rzut.

Viewbar_proj.png 

Tryb rzutowania

Opis

Rzut 2D/główny

Rzut ten zwykle stosowany jest podczas zwykłego rysowania w 2D.

Prostopadły

Jest to tradycyjny rzut stosowany przez architektów i inżynierów. Prawdopodobnie jest to najczęściej stosowany rzut 3D. Ważną cechą tego rodzaju rzutów jest fakt, że obiekty zachowują swoje rzeczywiste wymiary, bez względu na to, z jakiej odległości są obserwowane.

Wąski kąt

Wyświetla rzut rysunku porównywalny z polem widzenia w teleobiektywie.

Standardowy kąt

Wyświetla rzut rysunku porównywalny z polem widzenia w obiektywie portretowym.

Szeroki kąt

Wyświetla rzut rysunku porównywalny z polem widzenia w obiektywie szerokokątnym lub tzw. obiektywie rybie oko.

Ustaw perspektywę

Zaznacz tę opcję, aby samodzielnie ustawić odległość ogniskową. Otwarte zostanie okno dialogowe Ustawienia perspektywy. Wprowadź żądaną Odległość ogniskową. Dopuszczalne wartości mieszczą się w przedziale między 6 mm i 254 m. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt.

Dimetryczny ukośny (30° lub 45°)

Rzuty dimetryczne pokazują widok z przodu bez zniekształceń z uwzględnieniem efektu głębi (znane także jako pełne rzuty aksonometryczne). Linie wzdłuż osi Z (które ukazują głębię obiektu) przedstawione są przy użyciu rzeczywistej długości, przez co całościowy obraz obiektu ulega zniekształceniu, a obiekty sprawiają wrażenie głębszych niż są w rzeczywistości. Te rzuty stosowane są do celów prezentacyjnych. Ponadto umożliwiają dokładny pomiar obiektu - albo na wydruku projektu, albo w widoku ekranowym.

Dimetryczny prostokątny (30° lub 45°)

Rzuty dimetryczne prostokątne działają w podobny sposób, przy czym obiekt jest redukowany o 50%, dzięki czemu uzyskujemy efekt naturalności. Również w przypadku tych rzutów pomiar odległości jest bardzo prosty. Odległość wektorów prostopadłych należy pomnożyć przez dwa, aby uzyskać rzeczywistą odległość.

Tryby renderowania OpenGL i Renderworks nie obsługują rzutów dimetrycznych. Pliki wyrenderowane w trybie OpenGL lub Renderworks są podczas zapisu automatycznie konwertowane z rzutów dimetrycznych na ortogonalne. Do renderowania rzutów dimetrycznych zastosuj jeden z trybów renderowania Wielobok lub tryb Nie pokazuj linii ukrytych.

W Preferencjach Vectorworks możesz ustalić domyślny rzut, stosowany w momencie przejścia z rzutu 2D/głównego do jednego z widoków 3D (zob. Preferencje Vectorworks: zakładka 3D).

Jeśli pracujesz w nieskadrowanym widoku perspektywicznym i przewiniesz rolką myszy w obszarze rysunku lub użyjesz narzędzia Dopasuj wielkość lub Rączka, zmianie ulegnie położenie kamery względem kamery, ale perspektywa zostanie zachowana. Jeśli w bieżącym widoku nie znajdują się żadne obiekty, które mogłyby posłużyć jako punkt odniesienia podczas poruszania się po rysunku, na ekranie pojawi się specjalny znacznik, ułatwiający ukierunkowanie ruchu.

Perspective_sp_cursor.png 

Możesz użyć narzędzia Przesuń widok, aby nawigować w obszarze modelu oraz w sposób interaktywny dostosowywać zniekształcenie perspektywy w rzutach perspektywicznych (zob. Przesuń widok).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Przycięty i nieprzycięty obraz w perspektywie