Posiadacze wersji branżowej Vectorworks mogą dodawać obrazy do arkusza kalkulacyjnego (do komórki arkusza lub komórki danych). Jako obrazy mogą posłużyć miniatury obiektów lub podglądy atrybutów 2D obiektów. Przykładowo: chcesz utworzyć rekord Okna, który oprócz danych dotyczących każdego okna na rysunku wyświetla również miniaturki każdego typu w widoku z góry i z przodu.
Użyj odpowiedniej funkcji, aby wstawić obraz. Stosuje się ją w taki sam sposób jak inne standardowe funkcje. Zob.: Wprowadzanie formuł do komórek arkusza kalkulacyjnego.
W przypadku roślin użytkownik może też wykorzystać funkcję PlantImage.
Podobnie jak w przypadku innych funkcji, można ręcznie wprowadzić funkcję IMAGE() na pasku formuły lub można zbudować tę funkcję przy użyciu polecenia i okna dialogowego Funkcje.
Łączenie tekstu i obrazu w tej samej komórce nie jest możliwe.
Aby samodzielnie dodać obraz, wykonaj następujące kroki:
1. Zaznacz komórkę.
2. Wpisz funkcję (=IMAGE). Wprowadzone dane są automatycznie wyświetlane na pasku formuły w arkuszu. Jeśli komórka znajduje się w wierszu nagłówka, argument nie jest konieczny.
3. Jeżeli natomiast komórka znajduje się w podwierszu, funkcję należy uzupełnić o argument, aby program użył właściwego obrazu. Przykładowo, aby wyświetlić obraz symbolu K-02221, wprowadź:
=IMAGE(S='K-02221')
4. Gdy formuła jest kompletna, kliknij zielony znacznik wyboru, aby ją zatwierdzić. Aby anulować, kliknij czerwony krzyżyk.
5. Formuła zostanie wykonana i obraz zostanie wyświetlony po zatwierdzeniu zawartości komórki. Zaznacz pole Automatyczne przeliczanie w ustawieniach arkusza.
6. Dostosuj widok obrazu w zakładce Obrazy w oknie Format pola (zgodnie z opisem w: Format pola).
Polecenie |
Lokalizacja |
Obraz |
Wstaw (menu arkusza) |
Wstawianie obrazu za pomocą poleceń Obraz i Kryteria:
1. Zaznacz komórkę.
2. Zaznacz polecenie. Kliknij prawym przyciskiem myszy komórkę i zaznacz w polecenie Dodaj obraz.
Formuła IMAGE() zostanie wyświetlona na pasku formuły, a kursor znajdzie się pomiędzy nawiasami okrągłymi. Jeśli to konieczne, można teraz wprowadzić argument. Jeżeli komórka znajduje się w wierszu nagłówka, argument nie jest konieczny.
3. Jeżeli natomiast komórka znajduje się w wierszu arkusza, wprowadź kryteria, aby program użył właściwego obrazu. Zaznacz w menu ArkuszaWstaw > Kryteria.
4. Jeżeli klikniesz polecenie Kryteria, otworzy się okno dialogowe Kryteria, o ile zaznaczono wcześniej obiekt. Jeśli nie, przejdź do kroku nr 5.
Następnie wykonaj jedną z poniższych czynności:
● Aby jako kryteria wyboru zastosować tylko atrybuty zaznaczonego obiektu, należy zaznaczyć te atrybuty.
● Aby wyznaczyć inne kryteria lub zaznaczyć atrybuty innych obiektów na rysunku, kliknij przycisk Niestandardowe.
5. Na ekranie zostanie wyświetlone okno Okno dialogowe Kryteria. Zdefiniuj odpowiednie kryteria.
6. Gdy formuła jest kompletna, kliknij zielony znacznik wyboru, aby ją zatwierdzić. Aby ją anulować, kliknij czerwony krzyżyk.
7. Formuła zostanie wykonana po zatwierdzeniu zawartości komórki. Wymagane jest, aby w ustawieniach arkusza zaznaczyć uprzednio pole Automatyczne przeliczanie.
8. Dostosuj widok obrazu w zakładce Obrazy w oknie Format pola (zgodnie z opisem w: Format pola).
|
Kliknij tutaj, aby uzyskać dostęp do szkolenia wideo na ten temat (wymagane połączenie z Internetem). |
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~