Funkcje arkuszy kalkulacyjnych

Funkcja posiada co najmniej jeden argument, a po wykonaniu operacji zwraca jedną wartość lub więcej wartości. Istnieją dwa rodzaje funkcji. W przypadku pierwszego typu należy samodzielnie wprowadzić żądane wartości, natomiast drugi rodzaj funkcji pobiera wymagane dane bezpośrednio z obiektów. Każdy typ funkcji wymaga innych argumentów.

        Argumenty tekstowe lub liczbowe: Funkcje, które zaczynają się z małej litery, wymagają jako argumentu wartości liczbowych lub odwołania do komórki. Na przykład funkcja ACOS zwraca arcus cosinus podanej w argumencie liczby. Argument, który wprowadzisz, może być wyrażeniem matematycznym (np. 3/5), odwołaniem do komórki (np. A12) lub bieżącą liczbą. W przypadku funkcji trygonometrycznych, argumenty muszą być wyrażone w radianach.

        Argumenty w oparciu o kryteria: Funkcje, które zaczynają się od wielkiej litery, stosuje się do jednego obiektu lub większej liczby określonych obiektów na rysunku. W przypadku komórki wiersza nagłówka, funkcja zostanie automatycznie zastosowana do obiektu w każdym podwierszu, przez co argument nie jest konieczny.

Natomiast w komórce arkusza należy wyznaczyć kryteria wyboru, na podstawie których zostaną zaznaczone obiekty, do których ma być stosowana ta funkcja. Przykładowo: funkcja Area zwraca całkowitą powierzchnię wszystkich obiektów 2D spełniające podane kryteria. Aby wskazać konkretne obiekty, których powierzchnię należy uwzględnić, użyj polecenia Wstaw > Kryteria w menu Arkusza lub wprowadź kryteria ręcznie. Zapoznaj się z linkami poniżej, jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji (w języku angielskim) na temat kryteriów, takich jak typ obiektu, klasa i widoczność.

Search Criteria Tables 

AttributeCriteria 

Postępuj zgodnie z instrukcją opisaną w zagadnieniu: Składnia formuł, aby prawidłowo definiować formuły.

Poniżej znajduje się lista wszystkich funkcji, które można zastosować w formułach arkusza kalkulacyjnego.

acos(liczba)

Zwraca arcus cosinus danej liczby. Arcus cosinus jest kątem, którego cosinus jest liczbą. Otrzymany kąt jest wyrażony w radianach: od 0 do pi. Cosinus kąta jest liczbą. Ta wartość powinna mieścić się w przedziale od -1 do 1. Powiązana funkcja: cos 

Przykład: =acos(3/5) zwraca kąt, dla którego cosinus wynosi 3/5.

Angle(kryteria)

Zwraca kąt (mierzony poziomo) dla obiektów spełniających kryteria Kąt zostanie wyrażony w stopniach. Użyj tej funkcji, aby zwrócić kąt (mierzony poziomo) dla linii, ścian, łuków i płyt.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Angle zwraca kąt dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Angle((t=arc)&(n='arc-1')) zwraca kąt łuku dla każdego łuku o nazwie Łuk-1.

Area(kryteria)

Zwraca całkowitą powierzchnię obiektów 2D spełniających kryteria. Użyte jednostki odpowiadają tym, zdefiniowanym w oknie dialogowym Jednostki. Powiązana funkcja: Perim 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Area zwraca powierzchnię każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Area(t=rect) zwraca całkowitą powierzchnię wszystkich prostokątów na rysunku.

asin(liczba)

Zwraca arcus sinus danej liczby. Arcus sinus jest kątem, którego sinus jest liczbą. Otrzymany kąt wyraża się w radianach: od -pi/2 do pi/2. Aby wyrazić arcus sinus w stopniach, wynik należy pomnożyć przez 180/pi lub użyć funkcji rad2deg. Sinus kąta jest liczbą. Ta wartość powinna mieścić się w przedziale od -1 do 1. Powiązana funkcja: sin 

Przykład: =asin(A3) zwraca kąt, którego sinus jest równy wartości w komórce A3.

BotBound(kryteria)

Zwraca min. wartość Y (granica dolna) obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: LeftBound, RightBound, TopBound 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =BotBound zwraca min. wartość Y dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =BotBound(t=locus) zwraca min. wartość Y miejsca geometrycznego o najniższej wartości Y na rysunku.

Class(kryteria)

Zwraca klasę zawierającą obiekty spełniające podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Class zwraca klasę każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Class(sel=true) zwraca klasę zaznaczonych obiektów na rysunku.

CompAreaByClass(kryteria, klasa)

Zwraca powierzchnię jednej strony komponentu danej ściany, płyty lub dachu z wyłączeniem otworów. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompAreaByName, ComponentArea 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompAreaByClass('Class-1') zwraca powierzchnię komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompAreaByClass(t=wall,'Class-1') zwraca całkowitą powierzchnię komponentów, należących do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompAreaByName(kryteria, nazwa)

Zwraca powierzchnię jednej strony komponentu danej ściany, płyty lub dachu z wyłączeniem otworów. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompAreaByClass, ComponentArea 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompAreaByName('Brick Veneer') zwraca powierzchnię komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie.

        Komórka w arkuszu: =CompAreaByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca całkowitą powierzchnię komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompClassByName(kryteria, nazwa)

Zwraca klasę komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, zwraca klasę pierwszego korespondującego komponentu. Powiązana funkcja: CompNameByClass 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompClassByName('Brick Veneer') zwraca klasę komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompClassByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca klasę pierwszego komponentu o nazwie Cegła Fornir dla wszystkich ścian na rysunku.

CompLambdaByClass(kryteria, klasa)

Zwraca wartość lambda komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, zwraca wartość pierwszego korespondującego komponentu. Powiązana funkcja: CompLambdaByName, ComponentLambda 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: CompLambdaByClass('Class-1') zwraca wartość lambda komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompLambdaByClass(t=wall,'Class-1') zwraca wartość lambda pierwszego komponentu, należącego do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompLambdaByName(kryteria, nazwa)

Zwraca wartość lambda komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, zwraca wartość pierwszego korespondującego komponentu. Powiązana funkcja: CompLambdaByClass, ComponentLambda 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompLambdaByName('Brick Veneer') zwraca wartość lambda komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompLambdaByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca wartość lambda pierwszego komponentu o nazwie Cegła Fornir dla wszystkich ścian na rysunku.

CompNameByClass(kryteria, klasa)

Zwraca nazwę komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, zwraca nazwę pierwszego komponentu Powiązana funkcja: CompClassByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompNameByClass('Class-1') zwraca nazwy komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompNameByClass(t=wall,'Class-1') zwraca nazwę pierwszego komponentu, należącego do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentArea(kryteria, indeks)

Zwraca powierzchnię jednej strony komponentu, po odliczeniu możliwych otworów. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompAreaByClass, CompAreaByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentArea(2) zwraca powierzchnię drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentArea(t=wall,1) zwraca całkowitą powierzchnię pierwszych komponentów dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentLambda(kryteria, indeks)

Zwraca wartość lambda komponentu, spełniającego kryteria i posiadającego dany indeks. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompLambdaByClass, CompLambdaByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentLambda(2) zwraca wartość lambda drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentLambda(t=wall,1) zwraca wartość lambda pierwszego komponentu dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentName(kryteria, indeks)

Zwraca nazwy komponentów danej ściany, płyty lub dachu. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompNameByClass 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentName(2) zwraca nazwę drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentName(t=wall,1) zwraca nazwę pierwszego komponentu dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentRValue(kryteria, indeks)

Zwraca wartość R komponentu, spełniającego określone kryteria oraz posiadającego dany indeks. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompRValueByClass, CompRValueByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentRValue(2) zwraca wartość R drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentThickness(t=wall,1) zwraca zsumowane wartości R pierwszego komponentu dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentThickness(kryteria, indeks)

Zwraca grubość danego komponentu, spełniającego określone kryteria i posiadającego dany indeks. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompThicknessByClass, CompThicknessByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentThickness(2) zwraca grubość drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentThickness(t=wall,1) zwraca zsumowane grubości pierwszego komponentu dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentUValue(kryteria, indeks)

Zwraca wartość U komponentu, spełniającego określone kryteria oraz posiadającego dany indeks. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompUValueByClass, CompUValueByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentUValue(2) zwraca wartość U drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentUValue(t=wall,1) zwraca zsumowaną wartość U pierwszego komponentu dla wszystkich ścian na rysunku.

ComponentVolume(kryteria, indeks)

Zwraca objętość komponentu, po odliczeniu możliwych otworów. (Indeks) jest indeksem, który identyfikuje komponent, począwszy od indeksu 1. Powiązana funkcja: CompVolumeByClass, CompVolumeByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ComponentVolume(2) zwraca objętość drugiego komponentu dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ComponentVolume(t=wall,1) zwraca całkowitą objętość pierwszych komponentów dla wszystkich ścian na rysunku.

CompRValueByClass(kryteria, klasa)

Zwraca wartość R komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompRValueByClass, ComponentRValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompRValueByClass('Class-1') zwraca wartość R komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompRValueByClass(t=wall,'Class-1') zwraca zsumowane wartości R komponentów, należących do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompRValueByName(kryteria, nazwa)

Zwraca wartość R komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompRValueByClass, ComponentRValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompRValueByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca wartość R komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie.

        Komórka w arkuszu: =CompRValueByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca zsumowane wartości R komponentów o nazwie Cegła Fornir dla wszystkich ścian na rysunku.

CompThicknessByClass(kryteria, klasa)

Zwraca grubość komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompThicknessByName, ComponentThickness 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompThicknessByClass('Class-1') zwraca grubość komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompThicknessByClass(t=wall,'Class-1') zwraca zsumowane grubości komponentów, należących do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompThicknessByName(kryteria, nazwa)

Zwraca grubość komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompThicknessByClass, ComponentThickness 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompThicknessByName('Brick Veneer') zwraca grubość komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie.

        Komórka w arkuszu: =CompThicknessByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca zsumowane grubości komponentów o nazwie Cegła Fineer dla wszystkich ścian na rysunku.

CompUValueByClass(kryteria, klasa)

Zwraca wartość U komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompUValueByName, ComponentUValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompUValueByClass('Class-1') zwraca wartość U komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompUValueByClass(t=wall,'Class-1') zwraca zsumowane wartości U komponentów, należących do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompUValueByName(kryteria, nazwa)

Zwraca wartość U komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompUValueByClass, ComponentUValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompUValueByName('Brick Veneer') zwraca wartość U komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie.

        Komórka w arkuszu: =CompUValueByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca zsumowane zwraca zsumowane wartości U komponentów o nazwie Cegła Fornir dla wszystkich ścian na rysunku.

CompVolumeByClass(kryteria, klasa)

Zwraca objętość komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Klasa odsyła do klasy komponentu. Jeśli dana klasa zawiera więcej komponentów, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompVolumeByName, ComponentVolume 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompVolumeByClass('Class-1') zwraca objętość komponentów, należących do Klasy-1, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CompVolumeByClass(t=wall,'Class-1') zwraca zsumowane objętości komponentów, należących do Klasy-1, dla wszystkich ścian na rysunku.

CompVolumeByName(kryteria, nazwa)

Zwraca objętość komponentów danej ściany, płyty lub dachu, spełniających kryteria. Nazwa odsyła do nazwy komponentu. Jeśli jest więcej komponentów o tej samej nazwie, wartości zostaną zsumowane. Powiązana funkcja: CompVolumeByClass, ComponentVolume 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CompVolumeByName('Brick Veneer') zwraca objętość komponentów o nazwie Cegła Fornir, dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie.

        Komórka w arkuszu: =CompVolumeByName(t=wall,'Brick Veneer') zwraca zsumowane zwraca zsumowane objętości komponentów o nazwie Cegła Fornir dla wszystkich ścian na rysunku.

concat(tekst1;tekst2;...)

Umożliwia złączenie kilku ciągów tekstowych w jeden.

Przykład: =concat(B3,', ',B4) zwraca zawartość komórek B3 i B4 jako jeden ciąg znaków, rozdzielony przecinkiem i spacją.

cos(liczba)

Zwraca cosinus danej liczby. Liczba jest kątem w radianach, dla którego należy obliczyć cosinus. Powiązana funkcja: acos 

Przykład: =cos(deg2rad(23)) konwertuje wartość kąta wyrażoną w stopniach na jej równowartość wyrażoną w radianach, a następnie zwraca cosinus kąta.

Count(kryteria)

Zwraca liczbę obiektów spełniających kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Count zwraca całkowitą liczbę obiektów dla każdego wiersza w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Count(s='simple sofa') zwraca całkowitą liczbę symboli o nazwie Prosta kanapa, znajdujących się na rysunku.

*Użycie funkcji COUNT w połączeniu z kryterium SEL spowoduje, że zostanie zwrócona liczba obiektów, których w tej chwili nie można zaznaczyć, jak np. poszczególne obiekty w grupie. Kryterium VSEL zwróci tylko widoczne zaznaczone obiekty, przy czym ta metoda jest porównywalna do metody liczenia używanej w palecie Info. Przykładowo jeśli zostanie zaznaczona grupa złożona z 11 obiektów, kryterium SEL zwróci wartość 12 (tj. jedna grupa plus 11 pozycji). Kryterium VSEL w tym przypadku zwróci wartość 1 (tylko dla jednej grupy jako całości).

CurtWallFrameLength(kryteria, nazwa klasy)

Zwraca całkowitą długość słupków lub rygli w przegrodach strukturalnych dla ścian spełniających kryteria i należących do danej klasy. Użyj pustych nazw Klas, aby odnaleźć wszystkie słupki i rygle przegrody strukturalnej. Powiązana funkcja: CurtWallPnlAreaNet, CurtWallPnlAreaGross 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CurtWallFrameLength('') zwraca całkowitą długość paneli dla każdej przegrody strukturalnej w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CurtWallFrameLength(t=wall, '') zwraca całkowitą długość paneli dla wszystkich przegród strukturalnych na rysunku.

CurtWallPnlAreaGross(kryteria, nazwa klasy)

Zwraca powierzchnię brutto paneli w przegrodach strukturalnych dla ścian spełniających kryteria i należących do danej klasy. Powierzchnia brutto zawiera część panelu, która jest pokryta słupkami i ryglami. Użyj pustych nazw Klas, aby odnaleźć wszystkie słupki i rygle przegrody strukturalnej. Powiązana funkcja: CurtWallFrameLength, CurtWallPnlAreaNet 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CurtWallPnlAreaGross('') zwraca całkowitą powierzchnię brutto paneli dla każdej przegrody strukturalnej w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CurtWallPnlAreaGross(t=wall, '') zwraca całkowitą powierzchnię brutto paneli dla wszystkich przegród strukturalnych na rysunku.

CurtWallPnlAreaNet(kryteria, nazwa klasy)

Zwraca powierzchnię netto paneli w przegrodach strukturalnych dla ścian spełniających kryteria i należących do danej klasy. Powierzchnia netto zawiera jedynie widoczną część panelu, która jest ograniczona słupkami i ryglami. Użyj pustych nazw Klas, aby odnaleźć wszystkie słupki i rygle przegrody strukturalnej. Powiązana funkcja: CurtWallFrameLength, CurtWallPnlAreaGross 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =CurtWallPnlAreaNet ('Class-1') zwraca całkowitą powierzchnię netto paneli należących do Klasy-1 dla każdej przegrody strukturalnej w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =CurtWallPnlAreaNet(t=wall, 'Class-1') zwraca całkowitą powierzchnię netto paneli należących do Klasy-1 dla wszystkich przegród strukturalnych na rysunku.

DatabaseByScript([Ścieżka], nazwa skryptu, ...parametry...)

Wykonuje skrypt i określa zawartość wierszy danych i ich podwierszy w bazie. Wykonuje określony skrypt (VectorScript lub Python), przekazując do skryptu parametry, które następują po nazwie skryptu. Następnie zwróci listę obiektów w podwierszach w kolejności, w której zostały pobrane ze skryptu. Opcjonalny parametr przed nazwą skryptu oznacza ścieżkę do folderu Vectorworks, w którym skrypt jest zapisany. Kliknij poniższy link, aby uzyskać listę ścieżek, które prowadzą do różnych folderów Vectoworks.

developer.vectorworks.net/index.php/VS:GetFolderPath 

Aby uzyskać więcej informacji, zob. Z arkuszy kalkulacyjnych.

Powiązana funkcja: RunScript 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =DataBaseByScript('My Script') wykonuje skrypt VectorScript o nazwie „My Script” i zwraca wartość dla każdego obiektu w bazie danych, umieszczając te wartości w podwierszach.

        Komórka w arkuszu: =DataBaseByScript('ScriptFile.py', 2, 1) wykonuje skrypt Pythona o nazwie ScriptFile.py w folderze z wtyczkami Vectorworks, przekazując parametry 2 i 1 i zwraca wartość dla każdego obiektu w bazie danych, umieszczając te wartości w podwierszach.

DataTagField(kryteria, nazwa pola)

Zwraca wartość określonego dynamicznego pola tekstowego dla etykiet danych spełniających kryteria. Nazwa pola jest nazwą pola tekstowego w układzie etykiety.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =DataTagField('Kolor') zwraca wartość pola „Kolor” (np. „czerwony”) dla każdej etykiety danych w bazie danych. Kolor to etykieta pola tekstowego utworzonego przez użytkownika.

        Komórka w arkuszu: =DataTagField(sel=true, 'Kolor') zwraca wartość pola „Kolor” (np. „czerwony”) dla zaznaczonej etykiety danych na rysunku. Kolor to etykieta pola tekstowego utworzonego przez użytkownika.

deg2rad(liczba)

Konwertuje stopnie na radiany. Liczba jest wartością kąta w stopniach, którą należy skonwertować na radiany.

Przykład: =deg2rad(47) konwertuje równowartość kąta wyrażoną w stopniach na kąt wyrażony w radianach.

exp(liczba)

Zwraca wartość e podniesioną do potęgi liczba. Stała e jest równa 2,71828182845904 (podstawa logarytmu naturalnego). Liczba jest wykładnikiem potęgi o podstawie e.

Przykład: =exp(2) zwraca wartość liczbową e podniesioną do potęgi drugiej.

GetCOBieProperty(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks) Zwraca wartość dla właściwości COBie obiektu. Kryterium składa się z dwóch elementów rozdzielonych punktem. Pierwszy element jest nazwą arkusza COBie, a drugi element jest nazwą kolumny w arkuszu.

Przykład: =GETCOBIEPROPERTY ('space.floorname') zwraca FloorName obiektów, które mają zdefiniowaną właściwość COBie Space.

GetCOBieSource(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks) Zwraca źródło danych w zaznaczonym arkuszu i kolumnie obiektu. Kryterium składa się z dwóch elementów rozdzielonych punktem. Pierwszy element jest nazwą arkusza COBie, a drugi element jest nazwą kolumny w arkuszu.

Przykład: =GETCOBIESOURCE ('space.floorname') zwraca źródło danych obiektów FloorName, które mają zdefiniowaną właściwość COBie Space.

GetIFCProperty(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks) Zwraca wartość dla właściwości IFC obiektu IFC. Kryterium składa się z dwóch elementów rozdzielonych punktem. Pierwszy element jest typem IFC lub nazwą metody PSet, a drugi element jest nazwa właściwości IFC.

Przykład: =GETIFCPROPERTY ('ifcfurnishingelement.name') zwraca Nazwę obiektów IFC, których jednostką jest IfcFurnishingsElement.

GetSpaceNameForObj(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect) Zwraca nazwę strefy otaczającej obiekt, który spełnia kryteria. Powiązana funkcja: GetSpaceNumForObj 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =GetSpaceNameForObj zwraca nazwę strefy każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =GetSpaceNameForObj(n='chair-1') zwraca nazwę strefy każdego obiektu o nazwie Krzesło-1.

GetSpaceNumForObj(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect) Zwraca numer strefy otaczającej obiekt, który spełnia kryteria. Powiązana funkcja: GetSpaceNameForObj 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =GetSpaceNumForObj zwraca numer strefy każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =GetSpaceNumForObj(n='chair-1') zwraca numer strefy każdego obiektu o nazwie Krzesło-1.

GradientFill(kryteria)

Zwraca gradient zastosowany jako wypełnienie w obiektach spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =GradientFill zwraca gradient zastosowany jako wypełnienie do wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =GradientFill(sel=true) zwraca gradient zastosowany jako wypełnienie do zaznaczonych obiektów na rysunku.

HatchFill(kryteria)

Zwraca kreskowanie zastosowane jako wypełnienie w obiektach spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =HatchFill zwraca kreskowanie zastosowane jako wypełnienie do wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =HatchFill(sel=true) zwraca kreskowanie zastosowane jako wypełnienie do zaznaczonych obiektów na rysunku.

Height(kryteria)

Zwraca zsumowaną wartość delta Y (wysokość) dla obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: Width 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Height zwraca wysokość, mierzoną wzdłuż osi Y, dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Height(sel=true) zwraca całkowitą wysokość, mierzoną wzdłuż osi Y, dla wybranych obiektów na rysunku.

if((test_logiczny);wartość_jeżeli_prawda;wartość_jeżeli_fałsz)

Wykonuje test_logiczny. Jeśli test będzie prawdą, zwraca wartość_jeżeli_prawda. Jeśli będzie fałszem, wartość_jeżeli_fałsz.

Funkcja ta służy do przeprowadzania testów warunkowych na wartościach i formułach, jak również do wprowadzania rozgałęzień w zależności od wyniku testu. Funkcja IF zwraca jedną wartość, jeśli określony warunek jest prawdziwy, natomiast zwraca drugą wartość, jeśli jest fałszywy. Test_logiczny jest wartością lub wyrażeniem, którego wynikiem jest PRAWDA lub FAŁSZ. Program pozwala zagnieździć maks. 7 funkcji IF jako argument: wartość_jeżeli_prawda i wartość_jeżeli_fałsz. Wyrażenie boolowskie w funkcji IF musi znajdować się w nawiasach, natomiast zwykły tekst - w cudzysłowie.

Przykład:

        =if(('Existing Tree'.'Condition'='Not Set'), '-', 'Existing Tree'.'Condition') jeżeli nie została zdefiniowana kondycja dla Istniejącego drzewa, wartość w tej komórce jest myślnikiem, w przeciwnym razie wartość w tej komórce jest wartością ustawioną dla kondycji obiektu Istniejące drzewo.

        =if(('Existing Tree'.'Condition'='Not Set'), '-', 'Existing Tree'.'Condition')

Image(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks) Zwraca obraz obiektu spełniającego kryteria. W ustawieniach formatowania komórek należy wskazać, czy ma zostać wyświetlona miniatura obiektu czy Atrybuty 2D obiektu.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Image zwraca obraz dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Image(s='cabinet') zwraca obraz symbolu o nazwie Szafa.

ImageFill(kryteria)

Zwraca obraz zastosowany jako wypełnienie obiektów spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ImageFill zwraca obraz zastosowany jako wypełnienie do wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ImageFill(sel=true) zwraca obraz zastosowany jako wypełnienie do zaznaczonych obiektów na rysunku.

int(liczba)

Zaokrągla liczbę w dół do najbliższej liczby całkowitej. Liczba to liczba rzeczywista, którą należy zaokrąglić w dół do najbliższej liczby całkowitej. Powiązana funkcja: round 

Przykład: =int(B9) zwraca zaokrągloną wartość komórki B9.

IsFlipped(kryteria, indeks)

Zwraca odbite w lustrze obiekty spełniające kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =IsFlipped zwraca liczbę obiektów odbitych w lustrze, znalezionych w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =IsFlipped(PON=window) zwraca całkowitą liczbę okien, które zostały odbite na rysunku.

Layer(kryteria)

Zwraca warstwę zawierającą obiekty spełniające podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Layer zwraca warstwę każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Layer(sel=true) zwraca warstwę zaznaczonych obiektów na rysunku.

LeftBound(kryteria)

Zwraca skrajnie lewą min. wartość X (granica lewa) obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: BotBound, TopBound, RightBound 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =LeftBound zwraca skrajnie lewą min. wartość X dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =LeftBound(t=locus) zwraca lewą min. wartość X dla miejsca geometrycznego, położonego skrajnie na lewo na rysunku.

Length(kryteria)

Zwraca długość linii, ścian oraz obiektów na bazie ścieżki, spełniających kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Length zwraca długość każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Length(t=line) zwraca całkowitą długość wszystkich linii na rysunku.

LineType(kryteria)

Zwraca typ linii zastosowany w obiektach spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =LineType zwraca typ linii zastosowany do wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =LineType(sel=true) zwraca typ linii zaznaczonych obiektów na rysunku.

ln(liczba)

Zwraca logarytm naturalny danej liczby. Podstawą jest stała e. Liczba jest dodatnią liczbą rzeczywistą, dla której należy obliczyć logarytm naturalny. Powiązana funkcja: exp 

Przykład: =ln(12) zwraca logarytm naturalny liczby 12.

log(liczba)

Zwraca logarytm danej liczby przy zadanej podstawie. Domyślną podstawą jest wartość 10. Liczba jest dodatnią liczbą rzeczywistą, dla której należy obliczyć logarytm. Powiązana funkcja: ln 

Przykład: =log(12) zwraca logarytm naturalny liczby 12.

max(liczba1; liczba2;...)

Zwraca najwyższą liczbę z podanych. Podanych liczb, dla których należy wyznaczyć wartość maksymalną, może być od 1 do 14. Powiązana funkcja: min 

Przykład: =max(C5,C7,C9) zwraca wartość maksymalną z komórek C5, C7 i C9.

min(liczba1; liczba2;...)

Zwraca najniższą liczbę z podanych. Podanych liczb, dla których należy wyznaczyć wartość minimalną, może być od 1 do 14. Powiązana funkcja: max 

Przykład: =min(C5,C7,C9) zwraca wartość minimalną z komórek C5, C7 i C9.

Name(kryteria)

Zwraca nazwę obiektu spełniającego podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Name zwraca nazwę każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Name(sel=true) zwraca nazwę zaznaczonych obiektów na rysunku.

ObjectTexture(kryteria)

Zwraca nazwę tekstury zastosowanej do obiektów spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjectTexture zwraca teksturę wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjectTexture(sel=true) zwraca tekstury zaznaczonych obiektów na rysunku.

ObjectType(kryteria)

Zwraca typ ID obiektu spełniającego kryteria. Listę wszystkich typów identyfikatorów można znaleźć pod tym adresem:

http://developer.vectorworks.net/index.php/VS:Function_Reference_Appendix#objects

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjectType zwraca typ ID dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjectType(sel=true) zwraca typ identyfikatora zaznaczonego obiektu, np.: typ ID dla źródła światła to 81.

ObjectTypeName(kryteria)

Zwraca nazwy typów obiektów spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjectTypeName nazwy typów wszystkich obiektów w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjectTypeName(sel=true) zwraca nazwy typów zaznaczonych obiektów na rysunku.

ObjIncludeInEnergos(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect) Zwraca 1, gdy kalkulacja Energos zawiera obiekt, inaczej zwraca 0.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjIncludeInEnergos zwraca status Energos dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjIncludeInEnergos(t=wall) zwraca status Energos dla wszystkich ścian na rysunku.

ObjectRValue(kryteria)

Zwraca wartość R obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: ObjUValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjectRValue zwraca wartość R dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjectRValue(n='wall-1') zwraca wartość R dla każdej ściany o nazwie Ściana-1.

ObjectUValue(kryteria)

Zwraca wartość U obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: ObjRValue 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ObjectUValue zwraca wartość U dla każdej ściany, ściany łukowej, połaci dachu i płyty oraz dla każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ObjectUValue(n='wall-1') zwraca wartość U dla każdej ściany o nazwie Ściana-1.

Perim(kryteria)

Zwraca obwód obiektów spełniających kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Perim zwraca obwód każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Perim(sel=true) zwraca całkowity obwód wszystkich zaznaczonych obiektów na rysunku.

PlantImage(kryteria, indeks)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks Landmark) Zwraca obraz obiektu ze stylu rośliny (z zakładki Parametry rośliny), który spełnia dane kryteria. Wskaż 1, 2, 3 lub 4, aby wybrać obraz typu Image Plant Form, Image Detail, Image Misc lub Custom Image. W formacie komórki zdefiniuj roślinę według kryteriów, np.: wartość pola = Plant ID = xx.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =PlantImage(2) zwraca obraz zdefiniowany dla typu Image Detail w zakładce Parametry rośliny w oknie Definicja rośliny.

        Komórka w arkuszu: =PlantImage((‘Plant’.’plant ID’=’TaxfR’), 4) zwraca obraz zdefiniowany dla typu Custom Image w zakładce Parametry rośliny w oknie Definicja rośliny z ID rośliny równym TaxfR.

rad2deg(liczba)

Konwertuje radiany na stopnie. Liczba jest wartością kąta w radianach, którą należy skonwertować stopnie.

Przykład: =rad2deg(0.5235987) konwertuje równowartość kąta wyrażoną w radianach na kąt wyrażony w stopniach.

RightBound(kryteria)

Zwraca skrajnie prawą maks. wartość X (granica prawa) obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: BotBound, TopBound, LeftBound 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RightBound zwraca skrajnie prawą maks. wartość X dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =RightBound(t=rect) zwraca prawą maks. wartość X dla prostokąta, położonego skrajnie na prawo na rysunku.

RoofArea_Heated(kryteria)

Zwraca powierzchnię ogrzewaną dachu wzdłuż nachylenia oraz obiektów spełniających kryteria. Obszar ogrzewany nie zawiera nadwieszenia. Powiązana funkcja: RoofArea_HeatedProj 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RoofArea_Heated zwraca powierzchnię ogrzewaną każdego dachu i każdej połaci dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =RoofArea_Heated (st=roofface) zwraca całkowitą powierzchnię ogrzewaną każdej połaci dachu na rysunku.

RoofArea_HeatedProj(kryteria)

Zwraca powierzchnię ogrzewaną dachu zrzutowanego na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej. Obszar ogrzewany nie zawiera nadwieszenia. Powiązana funkcja: RoofArea_Heated 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RoofArea_HeatedProj zwraca powierzchnię ogrzewaną każdego dachu i każdej połaci dachowej w bazie danych, zrzutowanych na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej.

        Komórka w arkuszu: =RoofArea_HeatedProj (t=roof) zwraca całkowitą powierzchnię ogrzewaną każdego dachu na rysunku, zrzutowanego na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej.

RoofArea_Total(kryteria)

Zwraca powierzchnię całkowitą dachu. Powiązana funkcja: RoofArea_TotalProj 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RoofArea_Total zwraca całkowitą powierzchnię każdego dachu i każdej połaci dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =RoofArea_Total(st=roofface) zwraca całkowitą powierzchnię każdej połaci dachu na rysunku.

RoofArea_TotalProj(kryteria)

Zwraca powierzchnię całkowitą dachu zrzutowanego na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej. Powiązana funkcja: RoofArea_Total 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RoofArea_TotalProj zwraca całkowitą powierzchnię każdego dachu i każdej połaci dachowej w bazie danych, zrzutowanych na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej.

        Komórka w arkuszu: =RoofArea_Totalproj(t=roof) zwraca całkowitą powierzchnię każdego dachu na rysunku, zrzutowanego na aktywną płaszczyznę warstwy projektowej.

RoofStyleName(kryteria)

Zwraca nazwę stylu dachu.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RoofStyleName zwraca nazwę stylu dachu każdego dachu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =RoofStyleName(n='roof-1') zwraca nazwę stylu dachu każdego dachu o nazwie Dach-1.

round(liczba)

Zaokrągla daną liczbę do najbliższej liczby całkowitej. Powiązana funkcja: int 

Przykład: =round(2.345) zwraca 2.

rounddown(liczba, cyfry)

Zaokrągla w dół podaną wartość liczbową do określonej liczby miejsc dziesiętnych. Powiązana funkcja: round, roundup

Przykład: =rounddown(2.345, 2) zwraca 2.34.

roundup(liczba, cyfry)

Zaokrągla w górę podaną wartość liczbową do określonej liczby miejsc dziesiętnych. Powiązana funkcja: round, rounddown

Przykład: =roundup(2.345, 2) zwraca 2.35.

RunScript(Ścieżka[, nazwa funkcji])

Wykonuje określony skrypt (VectorScript lub Python), przekazując do skryptu parametry, które następują po nazwie skryptu. Opcjonalny parametr przed nazwą skryptu oznacza ścieżkę do folderu Vectorworks, w którym skrypt jest zapisany. Kliknij poniższy link, aby uzyskać listę ścieżek, które prowadzą do różnych folderów Vectoworks.

developer.vectorworks.net/index.php/VS:GetFolderPath 

Aby uzyskać więcej informacji, zob. Z arkuszy kalkulacyjnych.

Powiązana funkcja: DatabaseVolgensScript 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =RunScript('My Script') wykonuje skrypt VectorScript o nazwie „My Script” i zwraca wartość dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =RunScript(2, 'ScriptFile.py', 2, 1) wykonuje skrypt Pythona o nazwie ScriptFile.py w folderze z wtyczkami Vectorworks, przekazując parametry 2 i 1 i zwraca wartość jako wynik.

sin(liczba)

Zwraca sinus danej liczby. Liczba jest kątem w radianach, dla którego należy obliczyć sinus. Powiązana funkcja: asin 

Przykład: =sin(deg2rad(32)) konwertuje wartość kąta wyrażoną w stopniach na jej równowartość wyrażoną w radianach, a następnie zwraca sinus kąta.

SketchStyle(kryteria)

Zwraca styl szkicowania zastosowany w obiektach spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =SketchStyle zwraca styl szkicowania każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: zwraca styl szkicowania zastosowany do zaznaczonych obiektów na rysunku.

SlabStyleName(kryteria, indeks)

Zwraca nazwę stylu płyty. Wymagana jest wersja branżowa Vectorworks.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =SlabStyleName zwraca nazwę stylu płyty każdego płyty w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =SlabStyleName(n='slab-1') zwraca nazwę stylu płyty każdej płyty o nazwie Płyta-1.

SlabThickness(kryteria)

(wymagana wersja branżowa Vectorworks) Zwraca grubość płyt spełniających kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =SlabThickness zwraca grubość każdej płyty w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =SlabThickness(PON=slab) zwraca całkowitą grubość wszystkich płyt na rysunku.

sqrt(liczba)

Zwraca pierwiastek kwadratowy danej liczby. Liczba jest liczbą, dla której należy obliczyć pierwiastek kwadratowy.

Przykład: =sqrt(D27) zwraca pierwiastek kwadratowy liczby w komórce D27.

Story(kryteria)

Zwraca nazwę kondygnacji w obiektach spełniających dane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Story zwraca nazwę kondygnacji każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Story(sel=true) zwraca nazwy kondygnacji zaznaczonych obiektów na rysunku.

Substring(tekst/funkcja, separator, indeks)

Rozbije pojedynczy ciąg w tablicę ciągów rozdzielonych separatorem i zwróci odwołanie do tablicy poprzez indeks.

Przykład: =SUBSTRING('kitchen;bedroom;bathroom;basement', ';', 2) zwraca Sypialnię, która jest drugim podciągiem w określonym ciągu.

sum(liczba1; liczba2;...)

Zwraca sumę wszystkich podanych liczb. Podanych liczb, dla których należy wyznaczyć sumę, może być od 1 do 14. Powiązana funkcja: average 

Przykład: =sum(A2,A10..A12) zwraca sumę liczb w komórkach A2, A10, A11 i A12.

SurfaceArea(kryteria)

Zwraca całkowitą powierzchnię obiektów spełniających kryteria, zgodnie z jednostkami wyznaczonymi w oknie Jednostki.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =SurfaceArea zwraca powierzchnię każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =SurfaceArea(st=sphere) zwraca całkowitą powierzchnię wszystkich kul na rysunku.

SymbolName(kryteria)

Zwraca nazwę symbolu wszystkich wystąpień symboli spełniających podane kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =SymbolName zwraca nazwę każdego egzemplarza symbolu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =SymbolName(sel=true) zwraca nazwę zaznaczonych egzemplarzy symbolu na rysunku.

tan(liczba)

Zwraca tangens danej liczby (kąta). Liczba jest kątem w radianach, dla którego należy obliczyć tangens. Powiązana funkcja: atan 

Przykład: =tan(deg2rad(32)) konwertuje wartość kąta wyrażoną w stopniach na jej równowartość wyrażoną w radianach, a następnie zwraca tangens kąta.

TopBound(kryteria)

Zwraca maks. wartość Y (granica górna) obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: BotBound, LeftBound, RightBound 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =TopBound zwraca maks. wartość Y dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =TopBound(sel=true) zwraca maks. wartość Y górnego obiektu zaznaczonego na rysunku.

value(tekst)

Konwertuje ciąg tekstowy reprezentujący liczbę na liczbę.

Przykład: =value('2e3') zwraca wynik 2 razy 10 podniesione do trzeciej potęgi.

Volume(kryteria)

Zwraca objętość obiektów spełniających kryteria, zgodnie z jednostkami wyznaczonymi w oknie Jednostki.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Volume zwraca objętość każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Volume(t=xtrd) zwraca całkowitą objętość każdego ekstrudowanego obiektu na rysunku.

WallArea_Gross(kryteria)

Zwraca średnią powierzchnię brutto ściany (zewn./wewn). Ewentualne otwory w ścianie zostaną zignorowane. Powiązana funkcja: WallArea_Net, ComponentArea, CompAreaByClass, CompAreaByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =WallArea_Gross zwraca średnią powierzchnię brutto każdej ściany (zew./wewn) w bazie danych. Ewentualne otwory w ścianie zostaną zignorowane.

        Komórka w arkuszu: =WallArea_Gross(t=wall) zwraca średnią powierzchnię brutto wszystkich ścian (zew./wewn) na rysunku. Ewentualne otwory w ścianie zostaną zignorowane.

WallArea_Net(kryteria)

Zwraca średnią powierzchnię netto ściany (zewn./wewn.). Ewentualne otwory w ścianie zostaną odliczone. Powiązana funkcja: WallArea_Gross, ComponentArea, CompAreaByClass, CompAreaByName 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =WallArea_Net zwraca średnią powierzchnię netto wszystkich ścian (zew./wewn) na rysunku. Ewentualne otwory w ścianie zostaną odliczone.

        Komórka w arkuszu: =WallArea_Net(t=wall) zwraca średnią powierzchnię netto wszystkich ścian (zew./wewn) na rysunku. Ewentualne otwory w ścianie zostaną odliczone.

WallAverageHeight(kryteria)

Zwraca średnią wysokość ściany wraz z szczytem oraz wysokościami początkowymi i końcowymi.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =WallAverageHeight zwraca średnią wysokość każdej ściany w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =WallAverageHeight((t=wall)&(sel=true)) zwraca średnią wysokość wszystkich zaznaczonych ścian na rysunku.

WallStyleName(kryteria)

Zwraca nazwę stylu ściany. Wymagana jest wersja branżowa Vectorworks.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =WallStyleName zwraca nazwę stylu ściany każdej ściany w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =WallStyleName(n='wall-1') zwraca nazwę stylu ściany każdej ściany o nazwie Ściana-1.

WallThickness(kryteria)

Zwraca całkowitą grubość ścian spełniających kryteria.

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =WallThickness zwraca grubość każdej ściany w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =WallThickness(t=wall) zwraca całkowitą grubość wszystkich ścian na rysunku.

Width(kryteria)

Zwraca szerokość obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: Height 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =Width zwraca szerokość, mierzoną wzdłuż osi X, dla każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =Width(sel=true) zwraca całkowitą szerokość, mierzoną wzdłuż osi X, dla wybranego obiektu.

XCenter(kryteria)

Zwraca współrzędną X punktu środkowego obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: YCenter, ZCenter, XCoordinate 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =XCenter zwraca współrzędną X punktu środkowego każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =XCenter(sel=true) zwraca współrzędną X punktu środkowego wybranego obiektu.

XCoordinate(kryteria, indeks)

Zwraca współrzędną X punktu wstawiania symboli, obiektów parametrycznych i miejsc geometrycznych. Zwrócona wartość jest powiązana ze środkiem układu współrzędnych użytkownika. Powiązana funkcja: YCoordinate, ZCoordinate, XCenter 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =XCoordinate zwraca współrzędną X każdego obiektu w bazie danych.

YCenter(kryteria)

Zwraca współrzędną Y punktu środkowego obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: XCenter, ZCenter, YCoordinate 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =YCenter zwraca współrzędną Y punktu środkowego każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =YCenter(sel=true) zwraca współrzędną Y punktu środkowego wybranego obiektu.

YCoordinate(kryteria, indeks)

Zwraca współrzędną Y punktu wstawiania symboli, obiektów parametrycznych oraz miejsc geometrycznych. Zwrócona wartość jest powiązana ze środkiem układu współrzędnych użytkownika. Powiązana funkcja: XCoordinate, ZCoordinate, YCenter 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =YCoordinate zwraca współrzędną Y każdego obiektu w bazie danych.

ZCenter(kryteria)

Zwraca współrzędną Z punktu środkowego obiektów spełniających kryteria. Powiązana funkcja: XCenter, YCenter, ZCoordinate 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ZCenter zwraca współrzędną Z punktu środkowego każdego obiektu w bazie danych.

        Komórka w arkuszu: =ZCenter(sel=true) zwraca współrzędną Z punktu środkowego wybranego obiektu.

ZCoordinate(kryteria, indeks)

Zwraca współrzędną Z punktu wstawiania symboli, obiektów parametrycznych przy użyciu punktu oraz miejsc geometrycznych. Zwrócona wartość jest powiązana ze środkiem układu współrzędnych użytkownika. Powiązana funkcja: XCoordinate, YCoordinate, ZCenter 

Przykład:

        Komórka w wierszu danych: =ZCoordinate zwraca współrzędną Z każdego obiektu w bazie danych.