Kreskowania można zastosować do obiektów płaskich i ekranowych oraz do ścian. (Uwaga: Kreskowania ścian widoczne są tylko w rzucie 2D/głównym.)
Rozróżnia się dwa typy kreskowań: skojarzone i nieskojarzone. Ich widok zależy od parametrów zawartych w ich definicjach.
Kreskowania skojarzone należą do zasobów. Są one powiązane z obiektem: podczas skalowania obiektu kreskowanie zostanie automatycznie dostosowane. Za pomocą palety Atrybuty możesz zastosować istniejące kreskowanie, a następnie dostosować jego odwzorowanie do konkretnego obiektu. Za pomocą Menedżera zasobów możesz tworzyć zarówno nowe zasoby, jak i przypisywać te już istniejące (zob. Menedżer zasobów).
Kreskowania można edytować na dwa różne sposoby, aby dostosować je do obiektu, do którego zostały zastosowane. W tym celu kliknij w palecie Atrybuty przycisk Ustawienia odwzorowania albo użyj narzędzia Edytuj odwzorowanie, aby przesunąć, obrócić lub przeskalować kreskowanie bezpośrednio na rysunku (zob.: Edycja odwzorowania kreskowania lub motywu).
Kreskowania skojarzone można przypisywać automatycznie poprzez powiązanie ich z klasą (zob. Przypisywanie atrybutów klasy).
Aby zastosować kreskowanie nieskojarzone, kliknij polecenie Kreskowanie dostępne w menu Modyfikacja. Większość atrybutów kreskowania nieskojarzonego pobierana jest z jego definicji, z wyjątkiem kolorów linii współtworzących kreskowanie. Kreskowania nieskojarzone pobierają definicje kolorów z aktualnych atrybutów ustawionych w palecie Atrybuty. Kreskowania nieskojarzone nie korzystają ponadto z teł, w związku z czym nie można zdefiniować ich koloru tła. Kreskowanie nieskojarzone przypomina ekran nałożony na inne obiekty lub powierzchnie. Odstępy między liniami nie są wypełnione, uwidaczniając fragmenty obiektów spod kreskowania.
Ten typ kreskowania może służyć do wypełnienia powierzchni ograniczonej zaznaczonymi obiektami lub linami. Punkt początkowy kreskowania wyznaczany jest za pomocą wiaderka, które ukaże się po zastosowaniu polecenia Kreskowanie. W przeciwieństwie do kreskowań skojarzonych, kreskowania nieskojarzone można przenosić na inną powierzchnię lub obiekt. Podczas przenoszenia kreskowania nieskojarzone zachowują swój pierwotny kształt i rozmiar, a co za tym idzie - nie dostosowują się do nowego obszaru.
Dzieje się tak dlatego, że kreskowania te są grupami nieskojarzonymi z żadnym obiektem. Nie obracają się wraz z obiektem ani nie wykazują cech wypełnienia. W praktyce jest to grupa linii tylko przypominająca kreskowanie. Można je edytować albo jako grupę lub rozbić na poszczególne elementy za pomocą polecenia Rozdziel grupę. Aby kreskowanie nieskojarzone stało się elementem obiektu, należy je zgrupować z obiektem.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~