Aplikacje kompatybilne z IFC zostały zaprojektowane tak, aby w jednym pliku można było opracować cały projekt (włącznie z modelem terenu, na którym znajdują się budynki wielokondygnacyjne). Gdy użyjesz polecenia Eksportuj model IFC, możesz przypisać warstwy projektowe do poszczególnych kondygnacji budowlanych w celu zapewnienia prawidłowego eksportu (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect). Jeśli model od podstaw został opracowany przy użyciu kondygnacji, mapowanie zostanie przeprowadzone automatycznie; warstwy projektowe przypisane do kondygnacji budowlanych zostaną automatycznie dodane do listy „Zmapowane warstwy” (Eksportuj model IFC, zakładka Mapowanie warstw) oraz przyporządkowane do odpowiedniej kondygnacji IFC. Mapowanie można także przeprowadzić ręcznie, zastępując lub dostosowując mapowanie wykonane automatycznie lub wprowadzając zmiany na później etapie.
Aby usprawnić eksport budynków Vectorworks do IFC, zalecamy wykonanie następujących czynności:
● Do opracowaniu modelu budynku od samego początku korzystaj z kondygnacji, zgodnie z instrukcją opisaną w zagadnieniu Opracowanie konstrukcji budynku przy użyciu kondygnacji (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect).
● Warstwy projektowe w modelu budowlanym powinny odpowiadać kondygnacjom (wymagana wersja branżowa Vectorworks Architect), a nie kategoriom informacji. (Do kategoryzacji obiektów w Vectorworks służą klasy.)
● Sprawdź, czy wyniesienie warstw zostało prawidłowo zdefiniowane oraz czy obiekty na rysunku zostały właściwie wyrównane w pionie. Dla ułatwienia warto sprawdzić projekt w widoku ujednoliconym.
● Użyj Menedżera danych, aby przypisać jednostki IFC i zestawy właściwości do tych typów obiektów, które nie są domyślnie w nie wyposażone (takich jak standardowe definicje symboli, z których korzystasz, lub obiekty przypisane do określonej klasy). Pola IFC zostaną automatycznie dodane podczas tworzenia takich obiektów. W razie potrzeby możesz także utworzyć formuły mapowania, aby przyporządkować inne dane (takie jak parametry Vectorworks lub pola rekordów) do pól IFC. Ponadto możesz przygotować sobie karty danych, aby usprawnić późniejsze wprowadzanie danych IFC do palety Info w sposób bardziej przyjazny użytkownikowi, dokładniejszy i efektywniejszy. Zob. Zastosowanie Menedżera danych.
● W miarę możliwości staraj się używać obiektów parametrycznych Vectorworks z listy Współdziałanie formatu IFC; obiekty te domyślnie posiadają dane IFC.
● Skorzystaj z polecenia Dane IFC lub zakładki Dane w palecie Info, aby przypisać dane IFC do: niestandardowych symboli hybrydowych lub 3D utworzonych przez użytkownika, niestandardowych elementów 3D lub obiektów autohybrydowych oraz aby wprowadzić ewentualnie brakujące dane, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Skorzystaj z uprzednio zdefiniowanych kart danych, jeśli takimi dysponujesz, aby wprowadzić dane do palety Info.
● Wprowadź dane projektu w oknie dialogowym Eksportuj model IFC (zob. Eksport modeli IFC) i zapisz te ustawienia, aby wykorzystać je do tworzenia raportów. Do utworzenia raportów IFC i COBie na podstawie wprowadzonych danych nie jest wymagany uprzedni eksport.
● Użyj polecenia Utwórz raport, aby wygenerować standardowe raporty IFC lub COBie lub utworzyć własne raporty w celu sprawdzenia i poprawienia danych IFC przypisanych do obiektów. Zob. Tworzenie raportów IFC i COBie.
● Sprawdź jakość wyeksportowanego pliku IFC, otwierając go w przeglądarce modeli IFC. Prawie wszystkie przeglądarki modeli IFC umożliwiają dostęp do pełnej hierarchii IFC („drzewa”) w celu weryfikacji i zatwierdzenia modelu.
Więcej informacji o przeglądarkach modeli IFC i innych kompatybilnych aplikacjach znajduje się na stronach buildingSMART i Wikipedia.
● Jeśli otrzymasz uwagi lub poprawki do swojego projektu w formacie BIM Collaboration Format (BCF), możesz je przejrzeć za pomocą Menedżera BCF. W tym celu użyj polecenia Otwórz Menedżera BCF w menu Architektura. Następnie dostosuj plik projektowy na podstawie otrzymanych uwag (zob. Zarządzanie danymi BCF).
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~