Narzędzie |
Zestaw narzędzi |
Heliodon
|
Wizualizacja |
Aby wstawić heliodon, wykonaj następujące kroki:
1. Aktywuj narzędzie.
2. Kliknij, aby wstawić obiekt, a kolejnym kliknięciem wyznacz jego obrót.
Okno ustawień pojawi się automatycznie, gdy użyjesz tego narzędzia po raz pierwszy w danym pliku. Zdefiniuj wartości domyślne.
Kliknij, aby pokazać/ukryć dane pola.
3. Górna część symbolu 2D skierowana jest w stronę północy geograficznej. Domyślna orientacja rysunku to północ geograficzna (nie magnetyczna); jest to jednocześnie góra strony. Dzięki temu nie ma konieczności dostosowania kierunku w celu zapewnienia poprawnego ustawienia względem położenia słońca. Jeżeli dotychczasowa orientacja rysunku była inna, w polu Obrót w palecie Info wprowadź kąt odchylenia rysunku względem geograficznej północy. Zdefiniowana w tym polu wartość musi pokrywać się z północą geograficzną na rysunku.
Białe strzałki wskazując kąt padania światła słonecznego w wybranym czasie i lokalizacji. Jasny punkt w gradiencie reprezentuje położenie słońca.
4. Po zdefiniowaniu punktu wstawienia i obrotu heliodon zostanie wstawiony do rysunku. Symbol jest teraz dostępny w folderze „Heliodon - Symbole” w Menedżerze zasobów. Edytuj część 2D symbolu (zob. Edycja definicji symboli), aby dostosować widok ogólny, rodzaj i rozmiar czcionki.
5. Wszystkie zastosowane heliodony zostaną dodane do palety Wizualizacja, co umożliwia zarządzanie nimi. Są one identyfikowane na podstawie lokalizacji i czasu.
Możesz wstawić kilka heliodonów o różnych ustawieniach pory dnia do rysunku, aby przeprowadzić analizę nasłonecznienia. Włączaj i wyłączaj poszczególne heliodony za pomocą palety Wizualizacja, aby przeanalizować kąt padania światła o różnych porach.
Ustawienia heliodonu możesz dalej edytować w palecie Info.
Kliknij, aby pokazać/ukryć dane pola.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~