Pasek widoku

Pasek Widok znajduje się w górnej części okna programu. Dzięki niemu użytkownik ma dostęp do opcji, które wpływają na wygląd rysunku. Niektóre z tych opcji mają swe odpowiedniki w poleceniach menu.

Pasek widoku umożliwia szybką nawigację pomiędzy poszczególnymi widokami, warstwami, klasami i ujęciami widoku.

Start00008.png 

 

Element środowiska roboczego

Opis

Poprzedni widok

Za pomocą tego przycisku można powrócić do poprzedniego widoku (po wcześniejszym powiększaniu, przewijaniu czy przesunięciu ujęcia widoku przy użyciu Rączki). W pamięci podręcznej jest zapisanych 50 ostatnich widoków.

LUB: Zaznacz Widok > Poprzedni widok, aby przejrzeć historię widoków.

Jeśli posiadasz mysz wyposażoną w pięć przycisków, możesz użyć w systemie Windows klawiszy 4 i 5 (które zwyczajowo służą do nawigacji na stronach internetowych), aby odpowiednio przejść do poprzedniego lub kolejnego widoku.

Kolejny widok

Kliknij, aby wyświetlić następny widok.

LUB: Zaznacz Widok > Kolejny widok, aby przejrzeć historię widoków.

Ikona Klasy

Kliknij, aby otworzyć zakładkę Klasy w oknie dialogowym Organizacja.

Aktywna klasa

W tym polu jest wyświetlana aktywna klasa. Kliknij, aby wybrać z listy inną klasę lub utworzyć nową.

Jeśli utworzysz nową klasę, nie będzie ona automatycznie klasą aktywną.

Do filtrowania listy użyj następujących opcji:

        Pole wyszukiwania: Wprowadź w polu wyszukiwania w górnej części listy kilka liter lub pełną nazwę klasy. Lista automatycznie wyświetli tylko pozycje odpowiadające wyszukiwanej frazie. Aby wyczyścić wyszukiwanie, kliknij X.

        Lista filtrów: Zaznacz filtr w dolnej części listy, aby wyświetlić tylko pozycje spełniające dane kryteria filtrowania. Jeśli lista filtrów jest zwinięta, kliknij przycisk w dolnej części listy, aby wyświetlić wszystkie dostępne filtry.

Lista rozwijana dostarcza następujących informacji:

        Ikonka znajdująca się po lewej stronie nazwy klasy wskazuje bieżące ustawienia widoczności klasy (zob. Kolumny z opcjami widoczności).

        Strzałka znajdująca się po lewej stronie nazwy klasy wskazuje występowanie w klasie podgrup, z możliwością ich indywidualnego zaznaczania (np. klasa Ściany z podgrupami ścian zewnętrznych i wewnętrznych).

Aby wyłączyć widok hierarchiczny klas, zob. Preferencje Vectorworks: zakładka Ogólne.

        Jeżeli do klasy został dodany opis, pojawi się on jako podpowiedź, gdy najedziesz kursorem na nazwę klasy. (Tylko dla Mac OS)

Ikonka zakładki Warstwy projektowe/Arkusze prezentacji

W zależności od rodzaju warstwy, która jest aktywna (warstwa projektowa albo arkusz prezentacji), można użyć tego przycisku, aby otworzyć zakładkę Warstwy projektowe lub Arkusze prezentacji w oknie dialogowym Organizacja.

Aktywna(-y) warstwa/arkusz

W tym polu wyświetlana(-y) jest aktywna(-y) warstwa/arkusz. Kliknij, aby wybrać z listy inną(-y) warstwę/arkusz lub utworzyć nową(-y).

Jeśli utworzysz nową(-y) warstwę/arkusz, nie będzie on(a) automatycznie warstwą/arkuszem aktywną(-ym).

Do filtrowania listy użyj następujących opcji:

        Pole wyszukiwania: Wprowadź w polu wyszukiwania w górnej części listy kilka liter lub pełną nazwę warstwy/arkusza. Lista automatycznie wyświetli tylko pozycje odpowiadające wyszukiwanej frazie. Aby wyczyścić wyszukiwanie, kliknij X.

        Lista filtrów: Zaznacz filtr w dolnej części listy, aby wyświetlić tylko pozycje spełniające dane kryteria filtrowania. Jeśli lista filtrów jest zwinięta, kliknij przycisk w dolnej części listy, aby wyświetlić wszystkie dostępne filtry.

Lista rozwijana dostarcza następujących informacji:

        Ikona położona z lewej strony nazwy warstwy, wskazuje bieżące ustawienia widoczności warstwy. W zależności od wybranego widoku do warstw projektowych zostanie zastosowana jedna z poniższych ikon. Arkusze prezentacji są zawsze wyświetlane w rzucie 2D/głównym.

Start00011.png 

Widoczność warstwy jest oznaczona w następujący sposób:

Czarna ikonka - warstwa widoczna
Szara ikonka - warstwa wyszarzona
Brak ikonki - warstwa niewidoczna

        Skorelowane warstwy projektowe są wyświetlane kursywą.

        Jeżeli do warstwy został dodany opis, pojawi się on jako podpowiedź, gdy najedziesz kursorem na nazwę warstwy. (Tylko dla Mac OS) Jeśli warstwa jest skorelowana, w podpowiedzi zostanie wyświetlona również pełna nazwa warstwy i nazwa pliku źródłowego.

Aktywna płaszczyzna

W tym polu wyświetlana jest aktywna płaszczyzna. Płaszczyznę roboczą można także aktywować, wybierając ją z listy rozwijanej. Wybór płaszczyzn jest uzależniony od ich dostępności, stosowanego narzędzia i wybranego widoku. Zob. Aktywna płaszczyzna.

Widok prostopadły do płaszczyzny roboczej

Zaznacz tę opcję, aby zmienić widok tak, aby był prostopadły do płaszczyzny roboczej. Innymi słowy należy obrócić osie X' i Y' tak, aby pokrywały się ze współrzędnymi X i Y ekranu.

Menu Zapisane ujęcia widoku

Aktywuj zapisane ujęcie widoku, wybierając je z listy.

Wprowadź w polu wyszukiwania w górnej części listy kilka liter lub pełną nazwę zapisanego ujęcia widoku. Lista automatycznie wyświetli tylko pozycje odpowiadające wyszukiwanej frazie. Kliknij X, aby wyczyścić pole wyszukiwania.

Kliknij Edytuj ujęcia widoku, aby w oknie dialogowym Organizacja otworzyć zakładkę Zapisane ujęcia widoku (zob. Tworzenie lub edycja zapisanych ujęć widoku w menu Zapisane ujęcia widoku).

Ikonka Skala warstwy projektowej

Kliknij ten przycisk, aby otworzyć okno dialogowe Skala warstwy projektowej. Skala aktywnej warstwy projektowej jest wyświetlona w polu po prawej stronie. Zob. Zmiana skali rysunku lub aktywnej warstwy projektowej.

Dopasuj do obszaru wydruku

Kliknij tę ikonę, aby tak pomniejszyć, aby cały rysunek (tj. wszystkie strony) został wyświetlony w ujęciu widoku. Zob. Dopasuj do obszaru wydruku.

Dopasuj wielkość obiektu

Kliknij, aby powiększyć lub pomniejszyć, aż wszystkie obiekty na rysunku będą widoczne. Jeśli wybrano jeden obiekt lub więcej obiektów, narzędzie zostanie zastosowane do tego zaznaczenia. Zob. Dopasuj wielkość obiektu .

Powiększ/Pomniejsz

Kliknij, aby podwoić współczynnik powiększenia. Aby zmniejszyć go o połowę, kliknij tę ikonę, przytrzymując Alt (Windows) lub Option (Mac). Przybliżanie/oddalanie jest wyśrodkowane względem zaznaczonych obiektów. Jeżeli żaden obiekt nie został zaznaczony, wyśrodkowanie będzie odbywać się względem pustego miejsca, klikniętego na rysunku jako ostatnie. Zob. Powiększanie/pomniejszenie za pomocą paska Widok.

Aktywny współczynnik powiększenia

Za pomocą tej funkcji można powiększyć lub pomniejszyć obraz w zależności od wybranego współczynnika powiększenia. Aktywny współczynnik powiększenia zostanie wyświetlony tylko wówczas, gdy zaznaczysz Dopasuj wielkość - tryb rozszerzony.

Edytuj według płaszczyzny roboczej

Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić widoki, które są oparte na osiach X', Y' i Z'. Podstawą każdego widoku standardowego (również podczas przełączania się między widokami, np. widokiem z góry a widokiem z przodu) jest płaszczyzna robocza, a nie płaszczyzna warstwy projektowej. W przypadku obróconego rzutu 2D/głównego (wymagana wersja branżowa Vectorworks), obrót zostanie uwzględniony podczas zmiany widoku (np. na widok z przodu) i w efekcie zostanie wyświetlony obrócony widok z przodu.

Edytuj według aktywnej płaszczyzny w warstwie projektowej

Kliknij ten przycisk, aby wyświetlić widoki, które są oparte na osiach X, Y i Z (np. widok z góry czy widok z przodu). Podstawą każdego standardowego widoku (również podczas przełączania się między widokami) jest aktywna płaszczyzna warstwy projektowej.

Jeśli przełączasz się z obróconego rzutu 2D/głównego (wymagana wersja branżowa Vectorworks), pojawi się komunikat o możliwości aktywowania trybu Edytuj według płaszczyzny roboczej.

Aktywny widok/ Lista widoków

W tym polu wyświetlany jest aktywny widok. Wybierz z listy rozwijanej inny widok, aby go aktywować (zob. Widoki standardowe). Jeśli bieżący widok nie jest widokiem standardowym (np. gdy włączono narzędzie Orbituj), pojawi się opcja Dostosuj.

Obróć Rzut 2D/Główny

(Wymagana wersja branżowa Vectorworks)

Użyj tej funkcji, aby obrócić rzut o określony kąt (zob. Obrót rzutu 2D/głównego).

Widok ujednolicony

Kliknij ten przycisk, aby włączyć lub wyłączyć widok ujednolicony (zob. Ujednolicenie widokuwarstw).

Widok wielopanelowy

Kliknij ten przycisk, aby włączyć lub wyłączyć widok wielopanelowy; zob. Korzystanie z widoku wielopanelowego.

Aktywne odwzorowanie/ Lista rozwijana

Tutaj wyświetlane jest aktywne odwzorowanie. Wybierz z listy odwzorowanie, aby je aktywować; zob. Rzut.

Ustawienia aktywnego trybu renderowania

Kliknij, aby otworzyć okno dialogowe korespondujące z wybranym trybem renderowania. Ustawienia aktywnego trybu renderowania zostaną wyświetlone tylko wówczas, gdy zaznaczysz opcję Renderowanie - tryb rozszerzony w menu Paska widoku.

Bieżący tryb renderowania/ Lista rozwijana Bieżący tryb renderowania

Tutaj wyświetlany jest aktualny tryb renderowania. Wybierz z listy rozwijanej inny tryb renderowania, aby go aktywować. Zaznacz Ustawienia innych trybów renderowania, aby zdefiniować ustawienia trybu renderowania innego niż aktywny. Zob. Tryby renderowania w Renderworks.

Menu Bieżącej wizualizacji danych

Tutaj wyświetlana jest lista dostępnych wizualizacji danych (włącznie z opcją <Brak>, która umożliwia wyświetlenie projektu z niezmienionymi atrybutami) oraz poleceń służących do tworzenia oraz edycji wizualizacji danych lub zarządzania nimi (zob. Wyświetlanie projektu według wybranych danych lub według atrybutów).

Menu Paska widoku

Zaznacz opcje, które zostaną wyświetlone na Pasku widoku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Tworzenie warstw projektowych i arkuszy prezentacji

Tworzenie klas

Właściwości warstw projektowych

Właściwości klas

Filtrowanie i etykietowanie klas oraz warstw/arkuszy

Zapisane ujęcia widoku

Dopasuj wielkość

Widoki standardowe

Tryby renderowania w Renderworks

Zagadnienie: Płaszczyzny robocze w Vectorworks

Obrót rzutu 2D/głównego