Samouczek: Tworzenie raportu domyślnego

Z tego prostego poradnika dowiesz się, jak utworzyć raport domyślny. Nauczysz się na przykład, jak skojarzyć wszystkie ściany na rysunku z wierszami danych w arkuszu kalkulacyjnym.

Domyślny raport dla ścian zawiera dane takie jak: powierzchnia i grubość ściany, koszty robocizny, koszty materiałów, podatek VAT i całkowity koszt dla każdego stylu ściany. Plik WorksheetTutorial.vwx zawiera dane niezbędne do wykonania kroków opisanych w samouczku. Chociaż biblioteki zawierające style ścian są dostępne tylko dla użytkowników wersji branżowych Vectorworks, użytkownik wersji podstawowej Vectorworks Fundamentals również może korzystać ze stylów ścian używanych w tym pliku. Pobierz plik: tutaj (wymagane jest połączenie z internetem), a następnie otwórz go w programie Vectorworks.

Krok 1: tworzenie nowego arkusza

Nowy arkusz można utworzyć na trzy sposoby. W tym samouczku użyjemy pierwszej metody.

        Metoda 1: otwórz pusty arkusz i utwórz własny raport domyślny. zob.: Tworzenie pustego arkusza kalkulacyjnego.

        Metoda 2: utwórz raport domyślny na bazie istniejącego raportu zawierającego zbiór obiektów (w tym przypadku są to dane o ścianach). Dzięki temu można wybrać z listy kryteria, które mają zostać wyświetlone. Zob. Tworzenie raportów.

        Metoda 3: rozpocznij pracę ze wstępnie zdefiniowanym raportem domyślnym i dostosuj jego ustawienia do własnych potrzeb. Zob. Używanie predefiniowanych raportów.

Tworzenie pustego arkusza kalkulacyjnego:

1.      Kliknij w Menedżerze zasobów Nowy zasób, następnie zaznacz opcję Arkusz i kliknij przycisk Utwórz. Na ekranie otworzy się okno dialogowe Arkusz.

2.      Jako nazwę nowego arkusza kalkulacyjnego można wpisać: „Ściany: powierzchnia i koszty” (ang. Wall Area and Costs). Później można dodać dodatkowe wiersze i kolumny.

Na ekranie wyświetli się pusty arkusz.

ws_tutorial1.png 

Krok 2: definiowanie kryteriów bazy danych

Następnie utwórz w arkuszu bazę danych wszystkich obiektów na rysunku, których dane o powierzchni chcesz pobrać. Łącząc ze sobą wiele kryteriów, można wyszukać dokładnie te obiekty, które są potrzebne.

W dalszej części poradnika dowiesz się, jak utworzyć bazę danych ścian i ich stylów.

W niektórych przypadkach można utworzyć oddzielną bazę dla każdego stylu ściany, co doprowadzi do powstania wielu baz danych w tym samym arkuszu. Z tego względu dla większej bazy danych zaleca się utworzenie osobnego arkusza.

Definiowanie kryteriów bazy danych:

1.      Kliknij prawym przyciskiem myszy nagłówek wiersza nr 3. Kliknij opcję Zdefiniuj jako wiersz danych w menu kontekstowym wiersza. Na ekranie otworzy się okno dialogowe Kryteria.

2.      Wybierz następujące trzy kryteria:

        Typ

        jest

        Ściana

3.      Kliknij Dodaj kryteria i wybierz następujące trzy kryteria:

        Styl ściany

        jest

        Aspen Interior Walls

4.      Kliknij Dodaj kryteria i wybierz następujące trzy kryteria:

        Styl ściany

        jest

        Ext-CIP Conc 36”-Footing

Jeżeli chcesz uwzględnić wszystkie style ścian w raporcie domyślnym, nie podawaj kryteriów dla ściany i stylu ściany, lecz zaznacz kryteria: Typ - jest - ściana

ws_tutorial2.png 

5.      Kliknij OK, aby zapisać ustawienia. W ten sposób została utworzona baza danych ścian wraz z określonymi stylami. Obok numeru wiersza (3) znajduje się teraz symbol w kształcie rombu. Pod wierszem 3 następuje podwiersz dla każdego obiektu bazy danych z osobna (od 3.1 do 3.45).

ws_tutorial3.png 

Krok 3: dodawanie kolumn do arkusza kalkulacyjnego

Na potrzeby tego samouczka należy utworzyć dodatkowe kolumny. Ponieważ nie przypisano istniejącym kolumnom żadnych danych, można je wstawiać w dowolnym miejscu.

Aby dodać do arkusza trzy kolumny, użyj jednej z następujących metod:

        Zaznacz w menu arkusza Wstaw > Kolumny. To spowoduje utworzenie pustej kolumny, która zostanie dodana po lewej stronie zaznaczonej kolumny.

        Kliknij prawym przyciskiem myszy nagłówek kolumny i wybierz w menu kontekstowym polecenie Dodaj kolumnę.

        Umieść wskaźnik myszy w prawym dolnym rogu arkusza kalkulacyjnego. Kursor przybierze specjalny kształt. Teraz można dodać kolumny po prawej stronie, przeciągając kursor w prawo.

Krok 4: zastosowanie funkcji arkusza kalkulacyjnego do pobierania danych

Aby pobrać dane z bazy danych, należy najpierw wprowadzić formuły dla poszczególnych kolumn w wierszu nagłówka. Wybierz funkcję dla każdej komórki nagłówka.

W tym poradniku chcemy pobrać następujące dane z bazy danych:

        Nazwę stylu ściany

        Powierzchnię brutto ściany

        Powierzchnię netto ściany

        Grubość ściany

Wykonaj następujące kroki, aby pobrać dane z bazy danych:

1.      Kliknij znak w prawym rogu każdej z następujących komórek. W oknie „Wybierz z” zaznacz opcję Funkcje, zaś na kolejnej liście wskaż żądaną funkcję.

        Dla komórki A3 zaznacz WALLSTYLENAME

        Dla komórki B3 zaznacz WALLAREA_GROSS

        Dla komórki C3 zaznacz WALLAREA_NET

        Dla komórki D3 zaznacz WALLTHICKNESS

Aby wprowadzić funkcje, zastosuj polecenie w menu arkusza Wstaw > Funkcja

2.      Komórki zawierające dane liczbowe muszą zostać odpowiednio sformatowane, aby wyświetlały odpowiednie jednostki. Typ formatowania nadany wierszowi nagłówka zostanie automatycznie zastosowany do wszystkich podwierszy danej kolumny.

Kliknij prawym przyciskiem myszy każdą komórkę wymienioną poniżej i wybierz z menu kontekstowego polecenie Format pola. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Format pola. W zakładce Liczba zaznacz odpowiednie ustawienia opisane poniżej.

        Dla B3 wskaż Wymiary powierzchni

        Dla C3 wskaż Wymiary powierzchni

        Dla D3 wskaż Wymiary

Aby sformatować komórki, można zastosować polecenie w menu Format > Pola.

3.      Dodaj etykiety do kolumn od A do D, wpisując poniższe nazwy w komórkach wiersza 2.

        W A2 wprowadź Nazwa stylu ściany 

        W B2 wprowadź Powierzchnia ściany (brutto) 

        W C2 wprowadź Powierzchnia ściany (netto) 

        W D2 wprowadź Grubość ściany 

ws_tutorial4.png 

Istnieją różne typy danych, które można pobrać z plików Vectorworks, a następnie wyświetlić w wierszach danych.

        Funkcje arkuszy kalkulacyjnych

        Uwzględnianie atrybutów obiektu w wierszach danych

        Uwzględnianie danych rekordu w wierszach danych

        Wprowadzanie formuł do komórek arkusza kalkulacyjnego

Krok 5: sumowanie stylów ściany

Łatwo można zauważyć, że dla każdej ściany na rysunku zostanie utworzony osobny wiersz. Program umożliwia również zgrupowanie wszystkich ścian o tym samym stylu w jednym wierszu. Zsumowane dane dla każdego stylu ściany zostaną automatycznie obliczone, dzięki czemu zestawienie będzie krótsze.

Aby zsumować style ścian, wykonaj następujące czynności:

1.      Kliknij A3. To komórka nagłówka dla stylów ścian.

2.      W oknie „Wybierz z” zaznacz opcję Scal pola o jednakowej zawartości. W ten sposób została zredukowana liczba podwierszy (do dwóch - po jednym na każdy styl ściany).

3.      Wartości liczbowe w kolumnach B i C zostały teraz zastąpione przez myślnik, ponieważ wartości powierzchni są różne. Aby zsumować powierzchnię wszystkich ścian, kliknij znak w komórce B3 i zaznacz w oknie opcję Zsumuj wartości. Powtórz to dla komórki C3.

ws_tutorial5.png 

Krok 6: zastosowanie formuł do obliczenia kosztów

Korzystając z formuł arkusza, można utworzyć kosztorys wykonanych prac.

W tym poradniku zostaną obliczone następujące koszty:

        Koszt robocizny dla stylu ściany

        Koszt materiałów dla stylu ściany

        VAT

        Całkowity koszt

Aby przeprowadzić opisaną kalkulację, wykonaj co następuje:

1.      Dodaj etykiety do kolumn od E do H, wpisując poniższe nazwy w komórkach wiersza 2:

        Wprowadź w E2: Koszt robocizny 

        Wprowadź w F2: Koszt materiałów 

        Wprowadź w G2: VAT 

        Wprowadź w H2: Całkowity koszt 

2.      Kliknij komórki (opisane poniżej), a następnie wprowadź formułę. Skopiuj formuły, włącznie ze znakiem =. Gdy formuła jest kompletna, kliknij zielony znacznik wyboru lub naciśnij klawisz Enter, aby ją zatwierdzić.

        Wprowadź w E3: =C3*15,5. Pomnoży wartość w komórce C3 przez 15,5. To jest szacowany koszt robocizny na jednostkę powierzchni.

        Wprowadź w F3: =C3*9.2. Pomnoży wartość w komórce C3 przez 9,2. To jest szacowany koszt materiałów na jednostkę powierzchni.

        Wprowadź w G3: =F3*0,21. Pomnoży wartość w F3 przez 0,21. To jest szacunkowa stawka podatku VAT.

        Wprowadź w H3: =E3+F3+G3. Obliczy całkowity koszt, sumując koszt robocizny, materiałów oraz podatek VAT.

Zamiast od razu obliczać stawkę podatku VAT, można również tę stawkę wprowadzić w osobnej komórce arkusza, a następnie utworzyć odwołanie do tej komórki.

3.      Wartości liczbowe w kolumnach B i C zostały teraz zastąpione przez myślnik, ponieważ wartości powierzchni są różne. Aby zsumować koszty dla wszystkich ścian, kliknij znak w komórce E3 i zaznacz w oknie opcję Zsumuj wartości. Powtórz to dla komórek F3, G3 i H3.

4.      Użyj tego samego formatu w tych samych komórkach. Zaznacz cztery komórki wiersza od E3 do H3 i kliknij prawym przyciskiem myszy Format pola w menu kontekstowym. Na ekranie pojawi się okno dialogowe Format pola. W zakładce Liczba wprowadź ustawienia opisane poniżej.

        Zaznacz Liczby dziesiętne.

        W polu edycji M. dziesiętne wprowadź liczbę 2.

        Zaznacz opcję Separatory tysięczne.

        W polu edycji Prefiks wpisz symbol waluty dolara ($).

ws_tutorial6.png 

Krok 7: dodawanie i usuwanie wierszy oraz sumowanie kolumn

Kolejnym krokiem będzie obliczenie sum całkowitych i umieszczenie ich w dolnej części kolumn. Komórki w wierszu nagłówka (w tym przypadku wiersz 3) wyświetlają sumy wszystkich kolumn w bazie danych. Chcemy jednak, aby te sumy pojawiły się na dole tabeli. Jest to przydatne, ponieważ wiersz nagłówka zostanie wkrótce ukryty. Aby sumy z wiersza nagłówka wyświetlić w dolnej części tabeli, należy wprowadzić odwołania do komórek.

Aby zsumować kolumny, wykonaj następujące kroki:

1.      W tym celu kliknij komórki (opisane poniżej), a następnie wprowadź formułę. Należy pamiętać o znaku równości (=), umieszczanym przed każdym elementem.

        Wprowadź w B4: =B3.

        Wprowadź w C4: =C3.

        Wprowadź w E4: =E3.

        Wprowadź w F4: =F3.

        Wprowadź w G4: =G3.

        Wprowadź w H4: =H3.

2.      Zaznacz komórki od B4 do C4. Kliknij prawym przyciskiem myszy Format pola w menu kontekstowym. W zakładce Liczba zaznacz opcję Wymiary powierzchni.

3.      Zaznacz komórki od E4 do H4 i kliknij prawym przyciskiem myszy Format pola w menu kontekstowym. W zakładce Liczba wprowadź ustawienia opisane poniżej.

        Zaznacz Liczby dziesiętne.

        W polu edycji M. dziesiętne wprowadź liczbę 2.

        Zaznacz opcję Separatory tysięczne.

        W polu edycji Prefiks wpisz symbol waluty dolara ($).

4.      Zaznacz komórkę A1 i wprowadź tytuł raportu domyślnego: „Ściany: powierzchnia i koszty”.

5.      Kliknij nagłówek wiersza 2, aby zaznaczyć wiersz. Następnie kliknij zaznaczenie prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Dodaj wiersze, aby wstawić pusty wiersz między tytułem raportu domyślnego a etykietami kolumn.

6.      Zaznacz puste wiersze na dole arkusza. Kliknij zaznaczenie prawym przyciskiem myszy i zaznacz w menu kontekstowym polecenie Usuń wiersze.

7.      Zaznacz Widok > Linie siatki, aby ukryć linie siatki w tabeli.

ws_tutorial7.png 

Krok 8: formatowanie arkusza kalkulacyjnego

Aby sformatować poszczególne komórki, zaznacz je i użyj polecenia w menu arkusza Format > Pola lub w menu kontekstowym Format pola. W oknie dialogowym Format pola można edytować rozmiar czcionki, a także styl i kolor tekstu. Poza tym użytkownik może nadawać komórkom obramowania i tło, wyrównywać tekst lub zmieniać wielkość wierszy i kolumn. Zaznacz opcję Plik > Pokaż arkusz na rysunku, aby arkusz na rysunku.

Aby uzyskać więcej informacji, zob. Format pola.

ws_tutorial8.png 

ws_tutorial9.png